Triumph Speedmaster - 2011 Specifications and Reviews
The 2011 Triumph Speedmaster is a modern custom cruiser powered by an 865cc triple-cylinder engine, delivering 60 horsepower and strong low-end torque. Ideal for riders seeking classic cruiser styling with contemporary reliability and performance, it combines retro aesthetics with fuel injection and electronic management. Best known for its distinctive British character and accessible riding position, the Speedmaster appeals to cruiser enthusiasts wanting something different from traditional V-twin designs.
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2011 |
| Model | Triumph Speedmaster |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | X ring chain. Primary drive: Gear. |
| Clutch | Wet. multi-plate |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Ignition | Digital-inductive type via engine management system |
| Fuel control | DOHC |
| Fuel system | Injection. Multipoint sequential electonic fuel injection with SAI |
| Bore x stroke | 90.0 x 68.0 mm (3.5 x 2.7 inches) |
| Compression | 9.2:1 |
| Torque | 71.87 Nm (7.3 kgf-m or 53.0 ft.lbs) @ 3300 |
| Power | 60.00 |
| Engine type | In-line three, four-stroke |
| Capacity: | 865.00 ccm (52.78 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 285 mm (11.2 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 310 mm (12.2 inches) |
| Front brakes | Double disc |
| Rear tyre dimensions | 170/80-B15 |
| Front tyre dimensions | 100/90-R19 |
| Rear suspension | Kayaba chromed spring twin shocks with adjustable preload. 96mm rear wheel travel |
| Front suspension | Kayaba 41mm forks with polished lowers. 120mm travel |
| Rake (fork angle) | 33.4° |
| Frame type | Tubular steel cradle |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 19.30 litres (5.10 gallons) |
| Wheelbase | 1,598 mm (62.9 inches) |
| Overall width | 831 mm (32.7 inches) |
| Overall length | 2,365 mm (93.1 inches) |
| Overall height | 1,168 mm (46.0 inches) |
| Seat height | 688 mm (27.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 249.5 kg (550.0 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Sold in Germany |
| Dry weight | 226.0 kg (498.2 pounds) |
| Wheels | Street tyres |
| Rear tyre | 225/40-10 |
| Front tyre | 165/70-10 |
| Rear Suspension | Alu swing arm |
| Front Suspension | Double A-arm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 96.0 x 65.2 mm (3.8 x 2.6 inches) |
| Color options | Phantom Black. Cranberry Red |
| Starter | Electric |















Please Login or Register if you would like to leave a comment.