Triumph Speedmaster - 2013 Specifications and Reviews
The 2013 Triumph Speedmaster is a retro-styled cruiser powered by an 865cc three-cylinder engine, delivering smooth mid-range torque ideal for relaxed riding and customization. Its distinctive parallel-twin styling heritage combined with modern fuel injection makes it appealing to riders seeking classic aesthetics with contemporary reliability. Best known for its agile handling and accessible seat height, the Speedmaster suits both experienced cruiser enthusiasts and those transitioning from middleweight bikes.
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2013 |
| Model | Triumph Speedmaster |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Stainless steel twin-walled headers. twin chromed exhaust |
| Greenhouse gases | 113.7 CO |
| Fuel consumption | 4.90 litres/100 km (20.4 km/l or 48.00 mpg) |
| Driveline | X ring chain |
| Clutch | Wet. multi-plate |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Ignition | Digital-inductive type via engine management system |
| Fuel control | DOHC |
| Fuel system | Injection. Multipoint sequential electronic fuel injection with SAI |
| Bore x stroke | 90.0 x 90.0 mm (3.5 x 3.5 inches) |
| Compression | 9.2:1 |
| Torque | 72.00 Nm (7.3 kgf-m or 53.1 ft.lbs) @ 3300 |
| Power | 61.00 |
| Engine details | 270º firing interval |
| Engine type | In-line three, four-stroke |
| Capacity: | 865.00 ccm (52.78 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Cast aluminum alloy 5-spoke |
| Rear brakes diameter | 285 mm (11.2 inches) |
| Rear brakes | Single disc. Nissin 2-piston floating calipers |
| Front brakes diameter | 310 mm (12.2 inches) |
| Front brakes | Double disc. Nissin 2-piston floating calipers |
| Rear tyre dimensions | 170/80-B15 |
| Front tyre dimensions | 100/90-R19 |
| Rear suspension | KYB chromed spring twin shocks with adjustable preload. 96mm rear wheel travel |
| Front suspension | KYB 41mm forks with polished lowers. 120mm travel |
| Trail | 170 mm (6.7 inches) |
| Rake (fork angle) | 33.8° |
| Frame type | Tubular steel cradle. Twin-sided, tubular steel swingarm. |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 4.50 litres (0.30 quarts) |
| Fuel capacity | 19.30 litres (5.10 gallons) |
| Wheelbase | 1,606 mm (63.2 inches) |
| Overall width | 825 mm (32.5 inches) |
| Overall length | 2,367 mm (93.2 inches) |
| Overall height | 1,133 mm (44.6 inches) |
| Seat height | 690 mm (27.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 250.0 kg (551.2 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Comments | Sold in the Philippines. |
| Ground clearance | 160 mm (6.3 inches) |
| Power/weight ratio | 0.1102 HP/kg |
| Dry weight | 112.0 kg (246.9 pounds) |
| Rear tyre | 90/90-18.5 |
| Front tyre | 80/90-18 |
| Rear Suspension | Swing arm |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Torque | 8.35 Nm (0.9 kgf-m or 6.2 ft.lbs) @ 8500 Revolutions">RPM |
| Capacity: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) |
| Model | Suzuki Thunder 125 |
| Color options | Blue/black, Matt black |
| Factory warranty | 2 year warranty unlimited mileage |
| Instruments | Analogue speedometer and tachometer with odometer and trip information |
| Starter | Electric |















Please Login or Register if you would like to leave a comment.