Triumph Speedmaster - 2014 Specifications and Reviews
The 2014 Triumph Speedmaster is a retro-styled 865cc cruiser that appeals to riders seeking classic British character with modern reliability. Its distinctive 270-degree firing three-cylinder engine delivers smooth, characterful power ideal for casual riding and urban cruising. Known for accessible performance and affordable entry into the custom cruiser segment, it balances throwback aesthetics with contemporary engineering.
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2014 |
| Model | Triumph Speedmaster |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Stainless steel twin-walled headers. twin chromed exhaust |
| Greenhouse gases | 113.7 CO |
| Fuel consumption | 4.90 litres/100 km (20.4 km/l or 48.00 mpg) |
| Driveline | X ring chain |
| Clutch | Wet. multi-plate |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Ignition | Digital-inductive type via engine management system |
| Fuel control | DOHC |
| Fuel system | Injection. Multipoint sequential electronic fuel injection with SAI |
| Bore x stroke | 90.0 x 90.0 mm (3.5 x 3.5 inches) |
| Compression | 9.2:1 |
| Torque | 72.00 Nm (7.3 kgf-m or 53.1 ft.lbs) @ 3300 |
| Power | 61.00 |
| Engine details | 270º firing interval |
| Engine type | In-line three, four-stroke |
| Capacity: | 865.00 ccm (52.78 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Cast aluminum alloy 5-spoke |
| Rear brakes diameter | 285 mm (11.2 inches) |
| Rear brakes | Single disc. Nissin 2-piston floating calipers |
| Front brakes diameter | 310 mm (12.2 inches) |
| Front brakes | Double disc. Nissin 2-piston floating calipers |
| Rear tyre dimensions | 170/80-B15 |
| Front tyre dimensions | 100/90-R19 |
| Rear suspension | KYB chromed spring twin shocks with adjustable preload. 96mm rear wheel travel |
| Front suspension | KYB 41mm forks with polished lowers. 120mm travel |
| Trail | 170 mm (6.7 inches) |
| Rake (fork angle) | 33.8° |
| Frame type | Tubular steel cradle. Twin-sided, tubular steel swingarm. |
Physical measures and capacities | |
| Comments | Made in the US. |
| Light | Xenon light, |
| Seat | Ostrich leather seat |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Bore x Stroke | 105.0 x 72.0 mm (4.1 x 2.8 inches) |
| Torque | 115.00 Nm (11.7 kgf-m or 84.8 ft.lbs) @ 7000 Revolutions">RPM |
| Capacity: | 1250.00 ccm (76.28 cubic inches) |
| Model | Travertson VR-2 |
| Oil capacity | 4.50 litres (0.30 quarts) |
| Fuel capacity | 19.30 litres (5.10 gallons) |
| Wheelbase | 1,606 mm (63.2 inches) |
| Overall width | 825 mm (32.5 inches) |
| Overall length | 2,367 mm (93.2 inches) |
| Overall height | 1,133 mm (44.6 inches) |
| Seat height | 690 mm (27.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 250.0 kg (551.2 pounds) |
Other specs | |
| Color options | Jet Black, Matt Graphite |
| Factory warranty | 2 year warranty unlimited mileage |
| Instruments | Analogue speedometer and tachometer with odometer and trip information |
| Starter | Electric |















Please Login or Register if you would like to leave a comment.