Tuareg 660 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Aprilia Tuareg 660 is a middleweight adventure motorcycle designed for riders seeking accessible off-road capability and everyday versatility. Known for its balanced 659cc parallel-twin engine, composed handling, and practical features like traction control and multiple riding modes, it excels on mixed terrain and long-distance touring. The Tuareg 660 suits adventure enthusiasts prioritizing real-world usability over extreme performance or size.
2025
General information | |
| Color Options | Atreides Black, Canyon Sand, Acid Gold, Martian Red, Indaco Tagelmust, Dakar Podium |
| Category | Super motard |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 92.8 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.00 litres/100 km (25.0 km/l or 58.81 mpg) |
| Clutch | Multi plate wet clutch with slipper system |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Airbox with front air vent. 2 Ø48 mm throttle bodies, Ride-by-wire management |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 81.0 x 63.9 mm (3.2 x 2.5 inches) |
| Compression Ratio | 13.5:1 |
| Max Torque | 70.0 Nm (7.1 kgf-m or 51.6 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Engine Type | Twin, four-stroke |
| Capacity | 659.0 ccm (40.21 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 18.00 litres (4.76 US gallons) |
| Wheelbase | 1525 mm (60.0 inches) |
| Ground Clearance | 240 mm (9.4 inches) |
| Overall Width | 965 mm (38.0 inches) |
| Overall Length | 2200 mm (86.6 inches) |
| Seat Height | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 204.0 kg (449.7 pounds) |
Tuareg 660 dimensions and frame | |
| Wheels | Cross-spoke wheels |
| Rear Brakes | Single disc. Brembo. ABS. |
| Brake Disc Diameter | 260 mm (10.2 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Brembo four-piston. ABS. |
| Rear Tyre | 150/70-R18 |
| Front Tyre | 90/90-21 |
| Rear Wheel Travel | 240 mm (9.4 inches) |
| Rear Suspension | Aluminium swingarm. Fully adjustable Kayaba monoshock. |
| Front Wheel Travel | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Suspension | Fully adjustable Ø43 mm upside-down Kayaba fork with counterspring |
| Trail | 113 mm (4.5 inches) |
| Frame | Frame in steel tubing and built-in subframe. Aluminium engine connection plates |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Aprilia Tuareg 660 discussion group or the general Aprilia discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | ATC (traction control), AEB (engine brake) AEM (engine maps), ACC (cruise control), 4 Riding modes (2 set and 2 personalisable). |
| Lighting | Triple LED headlights and daytime running lights |
| Reserve fuel capacity | 3.00 litres (0.79 US gallons) |
| Rake (fork angle) | 26.7° |
| Driveline | Chain, drive ratio 15/42 |
| Lubrication system | Wet sump |
| Output | 80.0 HP (58.4 kW)) @ 9250 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
| Motorcycle name | Aprilia Tuareg 660 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.