Victory Vegas - 2018 Specifications and Reviews
The 2018 Victory Vegas is a lightweight cruiser designed for riders seeking accessible, manageable handling and classic American cruiser styling. Known for its low 640mm seat height and nimble 309kg weight, it delivers easy maneuverability and comfortable ergonomics for both beginners and experienced cruiser enthusiasts. The Vegas combines retro aesthetics with modern features like electric start and capable braking performance.
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2018 |
| Model | Victory Vegas |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Staggered slash-cut dual exhaust with crossover, black. |
| Driveline | Carbon Fiber Reinforced Belt. Primary drive: Gear drive with torque compensator. |
| Clutch | Wet, multi-plate |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Oil & air |
| Fuel control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Fuel system | Injection. Electronic Fuel Injection with dual 45mm throttle body |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 101.0 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) |
| Compression | 9.4:1 |
| Engine details | 50° V-Twin. Self-adjusting cam chains, hydraulic lifters. |
| Engine type | V2, four-stroke |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Solo seat |
| Wheels | Dunlop Elite |
| Rear brakes diameter | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear brakes | Single disc. Floating rotor with 2-piston caliper. |
| Front brakes diameter | 300 mm (11.8 inches) |
| Front brakes | Single disc. Floating rotor with 4-piston calipers. |
| Rear tyre | 180/55-18 |
| Front tyre | 90/90-21 |
| Rear wheel travel | 92 mm (3.6 inches) |
| Rear Suspension | Single, mono-tube, cast aluminum with constant-rate linkage, air adjustable |
| Front wheel travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Front Suspension | Telescopic fork, 43 mm diameter |
| Trail | 126 mm (5.0 inches) |
| Rake (fork angle) | 33.0° |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 4.70 litres (0.31 quarts) |
| Fuel capacity | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Wheelbase | 1,705 mm (67.1 inches) |
| Ground clearance | 126 mm (5.0 inches) |
| Overall length | 2,462 mm (96.9 inches) |
| Seat height | 640 mm (25.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 309.0 kg (681.2 pounds) |
| Dry weight | 297.0 kg (654.8 pounds) |
Other specs | |
| Electrical | 12 volts / 18 amp hours battery. |
| Starter | Electric |
| Color options | Gloss Sunset Red |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.