BMW R 1250 GS Adventure - 2024 Specifications and Reviews
The 2024 BMW R 1250 GS Adventure is a premium adventure touring enduro designed for experienced riders seeking long-distance capability with genuine off-road prowess. Its 1254cc boxer engine delivers 136 horsepower and 143 Nm of torque, offering excellent performance across varied terrain while maintaining the model's legendary reliability and versatility. Known for exceptional comfort, advanced electronics, and balanced on-road and off-road performance, it's the benchmark for serious adventure motorcycle enthusiasts.
General information | |
| Price as new | 3.5 Check out the detailed rating of off-road capabilities, engine performance, maintenance cost, etc. Compare with any other bike. |
| Type | Enduro / offroad |
| Year of manufacture | 2024 |
| Model | BMW R 1250 GS Adventure |
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | Regulated three-way catalytic converter, compliant with Euro 5 emission standard |
| Greenhouse gases | 110.2 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 4.75 litres/100 km (21.1 km/l or 49.52 mpg) |
| Driveline | Constant mesh |
| Clutch | Wet clutch with an anti-hopping function, hydraulic activation |
| Transmission type | Shaft drive (cardan) (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Dry sump |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. Electronic intake pipe injection |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 102.5 x 76.0 mm (4.0 x 3.0 inches) |
| Compression | 12.5:1 |
| Top speed | 193.1 km/h (120.0 mph) |
| Torque | 143.0 Nm (14.6 kgf-m or 105.5 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Output | 136.0 HP (99.3 kW)) @ 7750 RPM |
| Engine details | Balance shaft and variable engine timing system |
| Type of engine | Two cylinder boxer, four-stroke |
| Capacity: | 1254.0 ccm (76.52 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Cross spoke wheels |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Floating disc. Two-piston calipers. |
| Diameter | 305 mm (12.0 inches) |
| Front brakes | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear tire | 170/60-R17 |
| Front tire | 120/70-R19 |
| Rear wheel travel | 220 mm (8.7 inches) |
| Rear suspension | Cast aluminium single-sided swing arm with BMW Motorrad Paralever; WAD strut (travel-related damping), spring pre-load hydraulically adjustable (continuously variable) at handwheel, rebound damping adjustable at handwheel. |
| Front wheel travel | 210 mm (8.3 inches) |
| Front suspension | BMW Motorrad Telelever; stanchion diameter 37 mm, central spring strut |
| Trail | 97 mm (3.8 inches) |
| Rake (fork angle) | 24.9° |
| Frame type | Two-section frame, front- and bolted on rear frame, load-bearing engine |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 4.00 litres (4.23 US quarts) |
| Reserve fuel capacity | 4.00 litres (1.06 US gallons) |
| Fuel capacity | 29.90 litres (7.90 US gallons) |
| Wheelbase | 1504 mm (59.2 inches) |
| Overall width | 953 mm (37.5 inches) |
| Overall length | 2207 mm (86.9 inches) |
| Overall height | 1430 mm (56.3 inches) |
| Alternate seat height | 910 mm (35.8 inches) If adjustable, highest setting. |
| Seat height | 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 268.1 kg (591.0 pounds) |
Other specs | |
| Comments | 3 Ride Modes (ECO, Rain and Road). Traction Control. Hill Start Control. |
| Factory warranty | Up to 3-years or 36,000 miles |
| Light | LED headlight |
| Electrical | Three-phase alternator with 510 Watt nominal power. 12 V / 11.8 Ah, maintenance-free battery. |
| Instruments | TFT color display with connectivity |
| Starter | Electric |
| Color options | Black Storm Metallic/Black/Agate Gray, Ice Grey, Light White/Racing Blue Metallic/Racing Red, Gravity Blue Metallic |
Maintenance and service data | |
| Fork tube size | 37 mm (1.5 inches) |
| Tire pressure rear | 42 PSI (2.9 Bar or 290 kPa) |
| Tire pressure front | 36 PSI (2.5 Bar or 250 kPa) |
| Idle speed | 1050 +/- 100 RPM |
| Coolant | 2.00 litres (0.53 US gallons) |
| Brake fluid | DOT 4 |
| Update specs | SAE 5W-40 |
















Please Login or Register if you would like to leave a comment.