Dam Tech Twin American 13c Delaware - 2011 Specifications and Reviews
The 2011 Dam Tech Twin American 13c Delaware is a high-performance custom cruiser built for riders seeking aggressive styling paired with serious engineering. Powered by a 2081cc R and R billet V-twin engine with DOHC fuel injection and 6-speed transmission, it delivers substantial power and control. Best known for its radical rake geometry and premium Brembo braking system, this bike suits experienced riders who demand both aesthetic impact and performance capability.
2011
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2011 |
| Model | Dam Tech Twin American 13c Delaware |
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | RSD 6 speed with outside bearing support |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | 6-speed |
| Fuel control | DOHC |
| Engine details | R and R 2-cam billet engine |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 2081.28 ccm (127.00 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | 3pcs DAM Design 3.50 x 18 front, 3pcs DAM Design 10.50 x 18 rear |
| Rear brakes | Single disc. Radial mount 4 piston Brembo Caliper |
| Front brakes | Double disc. Radial mount 4 piston Brembo Calipers |
| Rear tyre dimensions | 280/35-R18 |
| Front tyre dimensions | 130/60-VR18 |
| Rake (fork angle) | 35.0° |
| Frame type | DAM Motorcycles/Apex |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Color options | Silver |
| Starter | Electric |
Other specs | |
| Comments | Also available in a long version. |
| Instruments | Digital |
| Fuel capacity | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Wheelbase | 1,290 mm (50.8 inches) |
| Ground clearance | 275 mm (10.8 inches) |
| Overall width | 1,180 mm (46.5 inches) |
| Overall length | 2,100 mm (82.7 inches) |
| Overall height | 1,230 mm (48.4 inches) |
| Seat height | 550 mm (21.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.1014 HP/kg |
| Dry weight | 344.0 kg (758.4 pounds) |
| Rear brakes diameter | 150 mm (5.9 inches) |
| Front brakes diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Rear tyre | 270/60-12 |
| Front tyre | 188/85-12 |
| Rear Suspension | Double wishbone Independent Suspension, Coil Spring Oil Damp Shock Absorber |
| Front Suspension | Double wishbone Independent Suspension, Coil Spring Oil Damp Shock Absorber |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Pressure and Splash |
| Ignition | ECU |
| Fuel system | Injection. Electronic Fuel Injection |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 87.5 x 82.0 mm (3.4 x 3.2 inches) |
| Compression | 10.2:1 |
| Torque | 45.10 Nm (4.6 kgf-m or 33.3 ft.lbs) @ 4832 Revolutions">RPM |
| Power | 34.87 Horsepower">HP (25.5 Kilowatt">kW)) @ 6389 Revolutions">RPM |
| Capacity: | 493.00 ccm (30.08 cubic inches) |
| Model | CF Moto X-lander X5 |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.