Ducati Diavel - 2016 Specifications and Reviews
The 2016 Ducati Diavel is a powerful cruiser-muscle bike engineered for riders seeking aggressive styling combined with genuine performance. Its 162 hp Testastretta engine and low 770mm seat height make it accessible to various riders while delivering thrilling acceleration and handling. Best known for blending cruiser comfort with sportbike agility, the Diavel suits those wanting head-turning presence without sacrificing capability.
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2016 |
| Model | Ducati Diavel |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Stainless steel muffler with aluminium tips |
| Emission details | Euro 3 |
| Driveline | Front sprocket 15; Rear sprocket 43. Primary drive: Straight cut gears, ratio 1.84. |
| Clutch | Slipper and self-servo wet multiplate clutch with hydraulic control. |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Fuel system | Injection. Elliptical throttle bodies, fully ride-by-wire controlled |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 106.0 x 67.9 mm (4.2 x 2.7 inches) |
| Compression | 12.5:1 |
| Torque | 130.00 Nm (13.3 kgf-m or 95.9 ft.lbs) @ 8000 Revolutions">RPM |
| Power | 162.00 Horsepower">HP (118.2 Kilowatt">kW)) @ 9250 Revolutions">RPM |
| Engine details | Testastretta 11° L-Twin engine |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1198.40 ccm (73.13 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Dual seat |
| Wheels | 14-spoke in light alloy |
| Rear brakes diameter | 265 mm (10.4 inches) |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Floating disc. Two-piston calipers. |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear tyre | 240/45-ZR17 |
| Front tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear wheel travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Rear Suspension | Progressive linkage with fully adjustable Sachs monoshock. Remote spring preload adjustment. Aluminium single-sided swingarm |
| Front wheel travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Marzocchi 50mm fully adjustable usd forks |
| Trail | 130 mm (5.1 inches) |
| Rake (fork angle) | 28.0° |
| Frame type | Tubular steel Trellis frame |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Wheelbase | 1,590 mm (62.6 inches) |
| Overall length | 2,235 mm (88.0 inches) |
| Seat height | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.7714 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 239.0 kg (526.9 pounds) |
| Dry weight | 210.0 kg (463.0 pounds) |
Other specs | |
| Factory warranty | 24 months unlimited mileage |
| Light | LED headlight |
| Instruments | Handlebar mounted instrumentation with LCD display speed, rpm, time, coolant temp. |
| Starter | Electric |
| Color options | Dark Stealth |














Please Login or Register if you would like to leave a comment.