Ducati Monster 1200 S - 2018 Specifications and Reviews
The 2018 Ducati Monster 1200 S is an aggressive naked bike designed for experienced riders seeking raw performance and classic styling. Known for its powerful engine, lightweight construction at 211 kg, and responsive handling, it excels on both road and track. The adjustable seat height and color TFT display enhance rider comfort and modern functionality.
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2018 |
| Model | Ducati Monster 1200 S |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Lightweight 2-1-2 system with catalytic converter and two lambda probes. Twin aluminium mufflers |
| Emission details | Euro 4 |
| Greenhouse gases | 120.6 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 5.20 litres/100 km (19.2 km/l or 45.23 mpg) |
| Clutch | Light action, wet, multiplate clutch with hydraulic control. Self-servo action on drive, slipper action on over-run. |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Fuel system | Injection. 53mm throttle bodies with full Ride by Wire |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 106.0 x 67.9 mm (4.2 x 2.7 inches) |
| Compression | 12.5:1 |
| Torque | 124.00 Nm (12.6 kgf-m or 91.5 ft.lbs) @ 7750 Revolutions">RPM |
| Power | 147.00 Horsepower">HP (107.3 Kilowatt">kW)) @ 9250 Revolutions">RPM |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1198.40 ccm (73.13 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Dual seat |
| Wheels | Y-shaped 3-spoke in light alloy |
| Rear brakes diameter | 245 mm (9.6 inches) |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Floating disc. Two-piston calipers. |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear tyre | 190/55-ZR17 |
| Front tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear wheel travel | 149 mm (5.9 inches) |
| Rear Suspension | Progressive linkage with Ohlins monoshock, preload and rebound adjustable, Aluminium single-sided swingarm |
| Front wheel travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Front Suspension | Ohlins fully adjustable usd fork |
| Trail | 93 mm (3.7 inches) |
| Rake (fork angle) | 23.3° |
| Frame type | Tubular steel Trellis frame attached to the cylinders head |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 16.50 litres (4.36 gallons) |
| Wheelbase | 1,511 mm (59.5 inches) |
| Overall width | 830 mm (32.7 inches) |
| Overall length | 2,200 mm (86.6 inches) |
| Overall height | 1,040 mm (40.9 inches) |
| Alternate seat height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, highest setting. |
| Seat height | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.7946 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 211.0 kg (465.2 pounds) |
| Dry weight | 185.0 kg (407.9 pounds) |
Other specs | |
| Factory warranty | 2 years unlimited mileage |
| Instruments | Colour TFT display |
| Starter | Electric |
| Color options | Red, black |
Rider Reviews
Total comments: 1
















Please Login or Register if you would like to leave a comment.