Harley-Davidson 1340 Softail Fat Boy - 1995 Specifications and Reviews
The 1995 Harley-Davidson 1340 Softail Fat Boy is an iconic cruiser designed for riders seeking classic styling with modern reliability. Known for its distinctive fat front tire, rigid rear suspension appearance, and powerful 1340cc V-twin engine, this custom cruiser delivers commanding low-end torque ideal for leisurely highway cruising and commanding road presence.
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 1995 |
| Model | Harley-Davidson 1340 Softail Fat Boy |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Valves per cylinder | 2 |
| Torque | 86.30 Nm (8.8 kgf-m or 63.7 ft.lbs) @ 2400 |
| Power | 48.00 |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1338.00 ccm (81.64 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Seat height | 673 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.1627 HP/kg |
| Dry weight | 295.0 kg (650.4 pounds) |
Other specs | |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.