Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic - 1997 Specifications and Reviews
The 1997 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is a full-featured touring cruiser designed for long-distance comfortable riding. Its 1338cc V-twin engine delivers smooth, low-end torque ideal for highway cruising at modest speeds. Known for its extensive comfort features, windscreen, and saddlebags, this bike suits riders seeking classic American cruiser styling with practical touring capabilities.
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 1997 |
| Model | Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Valves per cylinder | 2 |
| Top speed | 145.0 km/h (90.1 mph) |
| Torque | 102.00 Nm (10.4 kgf-m or 75.2 ft.lbs) @ 3000 |
| Power | 59.00 |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1338.00 ccm (81.64 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat height | 692 mm (27.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.1700 HP/kg |
| Dry weight | 347.0 kg (765.0 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Starter | Electric |






































Please Login or Register if you would like to leave a comment.