Kawasaki 1400 GTR Grand Tourer - 2011 Specifications and Reviews
The 2011 Kawasaki 1400 GTR is a heavyweight sport-touring motorcycle designed for riders seeking long-distance comfort without sacrificing performance. Powered by a 1352cc inline-four engine producing 153 horsepower and 136 Nm of torque, it excels at effortless highway cruising while delivering responsive acceleration. Known for its integrated fairings, spacious seating, and comprehensive touring features, the GTR suits experienced riders prioritizing all-day comfort and reliability.
2011
General information | |
| Category | Touring |
| Year | 2011 |
| Model | Kawasaki 1400 GTR Grand Tourer |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Wet mDouble disk, manual |
| Transmission type,final drive | Shaft drive (cardan) |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Forced lubrication, wet sump |
| Ignition | Digital |
| Fuel control | DOHC |
| Fuel system | Injection |
| Bore x stroke | 84.0 x 61.0 mm (3.3 x 2.4 inches) |
| Compression | 10.7:1 |
| Torque | 136.00 Nm (13.9 kgf-m or 100.3 ft.lbs) @ 6200 |
| Power | 152.88 |
| Engine details | 16 valves with variable valve timing |
| Engine type | In-line four, four-stroke |
| Capacity: | 1352.00 ccm (82.50 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc. Optional anti-locking brakes |
| Front brakes | Double disc. Optional anti-locking brakes |
| Rear tyre dimensions | 190/50-ZR17 |
| Front tyre dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear suspension | Bottom-Link Uni-Trak with gas-charged shock, Tetra-Lever. |
| Front suspension | 43 mm inverted fork with adjustable rebound damping and spring preload |
| Trail | 112 mm (4.4 inches) |
| Rake (fork angle) | 26.1° |
| Frame type | Monocoque, pressed-aluminium |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 22.00 litres (5.81 gallons) |
| Wheelbase | 1,520 mm (59.8 inches) |
| Ground clearance | 125 mm (4.9 inches) |
| Overall length | 2,230 mm (87.8 inches) |
| Overall height | 1,345 mm (53.0 inches) |
| Seat height | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.5499 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 300.0 kg (661.4 pounds) |
| Dry weight | 278.0 kg (612.9 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Made in China. |
| Electrical | 12V 7Ah battery |
| Wheelbase | 2,100 mm (82.7 inches) |
| Overall width | 1,175 mm (46.3 inches) |
| Rear tyre | 25/10-12 |
| Front tyre | 25/8-12 |
| Driveline | With revserse. Axle final drive. |
| Gearbox | 5-speed |
| Bore x Stroke | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) |
| Compression | 10.0:1 |
| Torque | 26.00 Nm (2.7 kgf-m or 19.2 ft.lbs) @ 5000 Revolutions">RPM |
| Capacity: | 398.00 ccm (24.29 cubic inches) |
| Model | Jianshe JS400ATV |
| Color options | Dark green/black, black |
| Starter | Electric |














Please Login or Register if you would like to leave a comment.