Kawasaki W800 - 2012 Specifications and Reviews
The 2012 Kawasaki W800 is a retro-styled middleweight cruiser that appeals to riders seeking classic aesthetics with modern reliability. Its air-cooled 773cc parallel-twin engine delivers smooth, characterful performance ideal for leisurely rides and commuting. Known for exceptional build quality and timeless design, the W800 captures the spirit of vintage motorcycles while offering contemporary fuel injection and handling.
General information | |
| Category | Classic |
| Year | 2012 |
| Model | Kawasaki W800 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Wet mDouble disk, manual |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Forced lubrication, semi-dry sump |
| Ignition | Digital |
| Fuel control | SOHC |
| Fuel system | Injection. Fuel injection: 34 mm x 2 with sub-throttles |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 77.0 x 83.0 mm (3.0 x 3.3 inches) |
| Compression | 8.4:1 |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Capacity: | 773.00 ccm (47.17 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 160 mm (6.3 inches) |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front brakes diameter | 300 mm (11.8 inches) |
| Front brakes | Single disc. Twin-piston caliper |
| Rear tyre dimensions | 130/80-18 |
| Front tyre dimensions | 100/90-19 |
| Rear suspension travel | 105 mm (4.1 inches) |
| Rear suspension | Twin shocks with 5-way adjustable preload (Adjustable ride height) |
| Front suspension travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Front suspension | 39 mm telescopic fork |
| Trail | 108 mm (4.3 inches) |
| Rake (fork angle) | 27.0° |
| Frame type | Double-cradle, high-tensile steel |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Wheelbase | 1,465 mm (57.7 inches) |
| Ground clearance | 125 mm (4.9 inches) |
| Overall width | 790 mm (31.1 inches) |
| Overall length | 2,180 mm (85.8 inches) |
| Overall height | 1,075 mm (42.3 inches) |
| Seat height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 216.0 kg (476.2 pounds) |
Other specs | |
| Factory warranty | 12 Months |
| Light | 30W x 2 halogen |
| Wheelbase | 1,255 mm (49.4 inches) |
| Rear tyre | 25/10-12 |
| Front tyre | 25/8-12 |
| Rear Suspension | Swingarm with single shock, preload adjustment / 7.1 in. |
| Front Suspension | MacPherson strut / 6.7 in. |
| Driveline | Selectable four-wheel drive with Variable Front Differential Control, shaft |
| Bore x Stroke | 80.0 x 72.0 mm (3.1 x 2.8 inches) |
| Compression | 8.3:1 |
| Model | Kawasaki Prairie 360 4x4 Realtree APG HD |
| Color options | Black/silver |
| Starter | Electric |















Please Login or Register if you would like to leave a comment.