Megelli Sport 250 R - 2013 Specifications and Reviews
The 2013 Megelli Sport 250 R is an entry-level sport bike designed for novice riders seeking an affordable, nimble machine. Powered by a lightweight 250cc two-stroke single-cylinder engine delivering 26 horsepower, it offers spirited performance and easy handling. Known for its responsive acceleration and competitive pricing in the budget sport segment, it represents accessible performance for young and beginning enthusiasts.
2013
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2013 |
| Model | Megelli Sport 250 R |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Fuel control | OHC |
| Fuel system | Carburettor. Optional injection. |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 77.0 x 53.6 mm (3.0 x 2.1 inches) |
| Compression | 11.5:1 |
| Torque | 22.70 Nm (2.3 kgf-m or 16.7 ft.lbs) @ 7000 |
| Power | 26.00 |
| Engine type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity: | 249.60 ccm (15.23 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Laced Aluminum Rims, 10- spoke |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 130/70-17 |
| Front tyre dimensions | 100/70-17 |
| Rear suspension | Single shock, pre-load ddjustment |
| Front suspension | Inverted fork with aluminium dropouts |
| Frame type | A12 Multi Twin Spar Trellis main frame. T6 Aluminum Trellis with forger dropouts swing arm. |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,349 mm (53.1 inches) |
| Seat height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.2114 HP/kg |
| Dry weight | 123.0 kg (271.2 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Chinese ATV. |
| Fuel capacity | 3.00 litres (0.79 gallons) |
| Wheelbase | 830 mm (32.7 inches) |
| Ground clearance | 110 mm (4.3 inches) |
| Overall width | 870 mm (34.3 inches) |
| Overall length | 1,150 mm (45.3 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Rear tyre | 145/70-6 |
| Front tyre | 145/70-6 |
| Cooling system | Air |
| Ignition | C.D.I |
| Top speed | 30.0 km/h (18.6 mph) |
| Torque | 2.50 Nm (0.3 kgf-m or 1.8 ft.lbs) @ 6000 Revolutions">RPM |
| Capacity: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) |
| Color options | Red/black, black/red, yellow/black, white/black |
| Electrical | 12 Volt |
| Instruments | Koso RX2-N speedometer |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.