Moto Morini 1200 Sport - 2011 Specifications and Reviews
The 2011 Moto Morini 1200 Sport targets experienced riders seeking a nimble, characterful middleweight with Italian flair. Known for its agile handling and compact dimensions despite its 1200cc engine, it delivers engaging performance without excess weight. The comfortable 800mm seat height and balanced proportions make it accessible for various body types while maintaining sportbike credentials.
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2011 |
| Model | Moto Morini 1200 Sport |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Sport Termignoni with double silencer, 3-way catalytic converter and oxygen sensor. |
| Emission details | Euro 3. |
| Driveline | Primar 55:31. Final 17/40. |
| Clutch | Multiple-plate clutch in oil bath |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | DOHC |
| Fuel system | Injection. Magneti Marelli indirect injection. |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 107.0 x 66.0 mm (4.2 x 2.6 inches) |
| Compression | 12.5:1 |
| Torque | 102.00 Nm (10.4 kgf-m or 75.2 ft.lbs) @ 6700 |
| Power | 117.00 |
| Engine details | 87 degree V-twin |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1187.00 ccm (72.43 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Rear brakes | Single disc. Bremo |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. Bremo, 4-piston |
| Rear tyre dimensions | 180/55-R17 |
| Front tyre dimensions | 120/70-R17 |
| Rear suspension travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Rear suspension | Single lateralshock absorber |
| Front suspension travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Front suspension | Marzocchi upside down fork |
| Trail | 100 mm (3.9 inches) |
| Rake (fork angle) | 24.5° |
| Frame type | High-strength steel tube trellis frame |
Physical measures and capacities | |
| Reserve fuel capacity | 4.50 litres (1.19 gallons) |
| Fuel capacity | 21.00 litres (5.55 gallons) |
| Wheelbase | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Overall width | 865 mm (34.1 inches) |
| Overall length | 2,170 mm (85.4 inches) |
| Seat height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.5909 HP/kg |
| Dry weight | 198.0 kg (436.5 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Chinese made bike. |
| Wheelbase | 1,200 mm (47.2 inches) |
| Ground clearance | 170 mm (6.7 inches) |
| Overall height | 850 mm (33.5 inches) |
| Wheels | 14 inch wheels |
| Rear Suspension | Aluminum, air-cell adjustable |
| Front Suspension | Aluminum, air-cell adjustable |
| Bore x Stroke | 70.0 x 64.8 mm (2.8 x 2.6 inches) |
| Top speed | 90.0 km/h (55.9 mph) |
| Capacity: | 250.00 ccm (15.26 cubic inches) |
| Color options | Blue/white/black, British racing green/yellow/white, black/orange/white |
| Factory warranty | 3 year |
| Instruments | Digital/analogue |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.