Road Hopper Type 2i - 2015 Specifications and Reviews
The 2015 Road Hopper Type 2i is a lightweight Japanese custom cruiser designed for riders seeking an accessible, manageable bike with classic styling. Its compact 220kg weight and low 680mm seat height make it ideal for shorter riders or those new to cruisers. Known for its nimble handling and retro aesthetic, it combines vintage character with modern electric starting.
2015
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2015 |
| Model | Road Hopper Type 2i |
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | Constant mesh |
| Clutch | Wet multi-plate coil spring |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Dry sump |
| Ignition | Microtech ECU |
| Fuel control | Overhead Valves (OHV) |
| Fuel system | Injection. EFI |
| Engine details | HD Evo Sport engine |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1202.00 ccm (73.35 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Single seat |
| Rear brakes | Single disc. Hydraulic |
| Front brakes | Single disc. Hydraulic |
| Rear tyre | 4.50-18 |
| Front tyre | 4.50-18 |
| Rear Suspension | Rigid |
| Front Suspension | Springer fork |
| Rake (fork angle) | 33.0° |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Wheelbase | 1,600 mm (63.0 inches) |
| Ground clearance | 100 mm (3.9 inches) |
| Overall width | 760 mm (29.9 inches) |
| Overall length | 2,280 mm (89.8 inches) |
| Overall height | 1,150 mm (45.3 inches) |
| Seat height | 680 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 220.0 kg (485.0 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Japanese custom bike. |
| Starter | Electric |
| Color options | Black, green |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.