Sherco SM 510i Black Panther - 2012 Specifications and Reviews
The 2012 Sherco SM 510i Black Panther is a lightweight enduro motorcycle designed for off-road enthusiasts seeking versatility and reliability. Powered by a 510cc four-stroke single-cylinder engine with fuel injection, it delivers strong performance across varied terrain. Known for its nimble handling and durable construction, this bike excels in both competitive enduro events and recreational trail riding.
2012
General information | |
| Category | Enduro / offroad |
| Year | 2012 |
| Model | Sherco SM 510i Black Panther |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Stainless steel header pipe and muffler with catalytic converter |
| Emission details | Euro III |
| Clutch | Hydraulic, multidisc in oil bath |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Dry sump |
| Fuel control | DOHC |
| Fuel system | Injection. Magnetti Marelli digital |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 95.0 x 72.0 mm (3.7 x 2.8 inches) |
| Engine details | Sherco engine |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 510.40 ccm (31.14 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Aluminum rim, steel spokes and Michelin Pilot Power tubeless type |
| Rear brakes diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Rear brakes | Single disc. Bremo |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Single disc. Bremo |
| Rear tyre dimensions | 5.00-17 |
| Front tyre dimensions | 3.50-17 |
| Rear suspension travel | 270 mm (10.6 inches) |
| Rear suspension | Sachs progressive, multiadjustable rear shock utilizing a linkage and rod system |
| Front suspension travel | 265 mm (10.4 inches) |
| Front suspension | Paioli telescopic fork, Ø46 mm tubes rebound and compression adjustable |
| Frame type | Simple Chrome-Molybdenum and aluminium double cradle design |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Wheelbase | 1,485 mm (58.5 inches) |
| Ground clearance | 360 mm (14.2 inches) |
| Seat height | 880 mm (34.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 118.0 kg (260.1 pounds) |
| Dry weight | 109.0 kg (240.3 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Italian brand. |
| Factory warranty | 3 years |
| Instruments | Electronic/analogical rev counter and speedometer with multifunctional LCD display |
| Reserve fuel capacity | 4.50 litres (1.19 gallons) |
| Wheelbase | 1,470 mm (57.9 inches) |
| Overall width | 865 mm (34.1 inches) |
| Overall length | 2,170 mm (85.4 inches) |
| Power/weight ratio | 0.5909 HP/kg |
| Rear tyre | 180/55-R17 |
| Front tyre | 120/70-R17 |
| Rear wheel travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Rear Suspension | Oval steel tube swin arm. Single lateral shock absorber with fully adjustable pibby tank |
| Front wheel travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Front Suspension | Marzocchi upside-down fork |
| Trail | 100 mm (3.9 inches) |
| Rake (fork angle) | 24.5° |
| Ignition | I.A.W. electronic |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 107.0 x 66.0 mm (4.2 x 2.6 inches) |
| Torque | 102.00 Nm (10.4 kgf-m or 75.2 ft.lbs) @ 6700 Revolutions">RPM |
| Power | 117.00 Horsepower">HP (85.4 Kilowatt">kW)) @ 8500 Revolutions">RPM |
| Capacity: | 1187.00 ccm (72.43 cubic inches) |
| Model | Moto Morini 9 1-2 |
| Color options | Black/grey |
| Electrical | 12 V 7Ah battry. Ducati Energia alternator 180 W. |
| Starter | Electric & kick |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.