TGB Bellavita 125i - 2012 Specifications and Reviews
The 2012 TGB Bellavita 125i is a fuel-injected scooter designed for urban commuters seeking reliable, practical transportation. Powered by a liquid-cooled 125cc four-stroke engine producing nearly 15 horsepower, it offers smooth acceleration and fuel efficiency. Best suited for city riders prioritizing affordability and ease of use, this scooter excels in everyday commuting and navigating congested streets.
2012
General information | |
| Category | Scooter |
| Year | 2012 |
| Model | TGB Bellavita 125i |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | CVT |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Compress and Splash Combined |
| Ignition | E.C.U |
| Fuel system | Injection. EFI |
| Bore x stroke | 52.4 x 52.4 mm (2.1 x 2.1 inches) |
| Compression | 11.0:1 |
| Power | 14.75 |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 124.60 ccm (7.60 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 130/70-12 |
| Front tyre dimensions | 120/70-12 |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Overall width | 760 mm (29.9 inches) |
| Overall length | 1,987 mm (78.2 inches) |
| Overall height | 1,324 mm (52.1 inches) |
| Power/weight ratio | 0.1028 HP/kg |
| Dry weight | 143.5 kg (316.4 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Comments | A black/green limited edition version is available. |
| Factory warranty | 12 month limited warranty. |
| Light | Dual 30/30W, vertically-mounted halogen headlights |
| Wheelbase | 1,245 mm (49.0 inches) |
| Ground clearance | 265 mm (10.4 inches) |
| Seat height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 193.0 kg (425.5 pounds) |
| Rear tyre | 20/10-9 |
| Front tyre | 22/7-10 |
| Rear Suspension | Swingarm type, coil spring, oil damped |
| Front Suspension | Independent, double wishbone, coil spring, oil damped |
| Gearbox | 5-speed |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Bore x Stroke | 90.0 x 62.6 mm (3.5 x 2.5 inches) |
| Compression | 11.3:1 |
| Model | Suzuki QuadSport Z400 |
| Color options | White, cream, red, burgundy, black |
| Electrical | 12V 12AH battery. |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.