Triumph Bonneville Speedmaster - 2018 Specifications and Reviews
The 2018 Triumph Bonneville Speedmaster is a cruiser designed for riders seeking classic styling with modern reliability. Known for its low 705mm seat height and accessible power delivery, it excels as an approachable entry point to cruiser motorcycles. The bike combines retro British character with contemporary features like ABS braking and an LCD instrument display.
General information | |
| Category | Classic |
| Year | 2018 |
| Model | Triumph Bonneville Speedmaster |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Chromed 2 into 2 exhaust system with twin chrome silencers |
| Greenhouse gases | 104.4 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 4.50 litres/100 km (22.2 km/l or 52.27 mpg) |
| Clutch | Wet, multi-plate assist clutch |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Air |
| Fuel control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Fuel system | Injection |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 97.6 x 80.0 mm (3.8 x 3.1 inches) |
| Compression | 10.0:1 |
| Torque | 106.00 Nm (10.8 kgf-m or 78.2 ft.lbs) @ 4000 Revolutions">RPM |
| Power | 77.00 Horsepower">HP (56.2 Kilowatt">kW)) @ 6100 Revolutions">RPM |
| Engine type | Twin, four-stroke |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | 32-spoke |
| Rear brakes diameter | 255 mm (10.0 inches) |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Nissin 2-piston floating caliper |
| Front brakes diameter | 310 mm (12.2 inches) |
| Front brakes | Single disc. ABS. Brembo 2-piston floating caliper |
| Rear tyre | 150/80-R16 |
| Front tyre | 130/90-B16 |
| Rear wheel travel | 73 mm (2.9 inches) |
| Rear Suspension | KYB monoshock with linkage and stepped preload adjuster |
| Front wheel travel | 90 mm (3.5 inches) |
| Front Suspension | KYB 41 mm forks with cartridge damping |
| Trail | 91 mm (3.6 inches) |
| Rake (fork angle) | 25.3° |
| Frame type | Tubular steel cradle. Twin-sided, tubular steel swing arm. |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 4.50 litres (0.30 quarts) |
| Fuel capacity | 12.11 litres (3.20 gallons) |
| Wheelbase | 1,510 mm (59.4 inches) |
| Overall width | 770 mm (30.3 inches) |
| Overall height | 1,040 mm (40.9 inches) |
| Seat height | 705 mm (27.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.3136 HP/kg |
| Dry weight | 245.5 kg (541.2 pounds) |
Other specs | |
| Factory warranty | 24 months unlimited milage |
| Instruments | LCD multi-functional instrument pack with analogue speedometer, odometer, gear position indicator, fuel gauge |
| Starter | Electric |
| Color options | Black, white, silver, silver/red |
Rider Reviews
Total comments: 1
















Please Login or Register if you would like to leave a comment.