Victory Vegas 8-Ball - 2018 Specifications and Reviews
The 2018 Victory Vegas 8-Ball is a cruiser designed for riders seeking classic styling with modern reliability. Known for its blacked-out aesthetic and low 25.2-inch seat height, it offers approachable handling and comfortable cruising for both experienced and newer riders. Its 309 kg weight and responsive braking system make it an excellent entry point into cruiser ownership.
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2018 |
| Model | Victory Vegas 8-Ball |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Dual-Staggered Slash-Cut with Common Volume |
| Driveline | Carbon Fiber Reinforced Belt. Primary drive: Gear Drive with Torque Compensator. |
| Clutch | Wet Multi-Plate/Diaphragm Spring |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Oil & air |
| Fuel system | Injection. Electronic Fuel Injection with dual 45mm throttle body |
| Bore x Stroke | 101.0 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) |
| Compression | 9.4:1 |
| Engine details | 50° V-Twin. Self-adjusting cam chains, hydraulic lifters. |
| Engine type | V2, four-stroke |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Solo seat |
| Rear brakes diameter | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear brakes | Single disc. Floating disc. Two-piston calipers. |
| Front brakes diameter | 300 mm (11.8 inches) |
| Front brakes | Single disc. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear tyre | 180/55-B18 |
| Front tyre | 90/90-21 |
| Rear wheel travel | 76 mm (3.0 inches) |
| Rear Suspension | Single Monotube Gas/Preload Adjustable |
| Front wheel travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Trail | 130 mm (5.1 inches) |
| Rake (fork angle) | 33.0° |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 4.70 litres (0.31 quarts) |
| Fuel capacity | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Wheelbase | 1,704 mm (67.1 inches) |
| Ground clearance | 135 mm (5.3 inches) |
| Overall length | 2,461 mm (96.9 inches) |
| Seat height | 640 mm (25.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 309.4 kg (682.0 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Electrical | YTX20HL-BS/12 Volt 18 Amp Hour 310 CCA battery. |
| Starter | Electric |
| Color options | Gloss Black |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.