Yamaha TMAX - 2013 Specifications and Reviews
The 2013 Yamaha TMAX is a premium maxi-scooter designed for riders seeking sport-bike performance with scooter practicality. Its 499cc twin-cylinder engine delivers spirited acceleration and highway-capable speed, while the automatic transmission and comfortable ergonomics appeal to commuters and touring enthusiasts alike. The TMAX is best known for combining agile handling with genuine power and everyday usability.
General information | |
| Category | Scooter |
| Year | 2013 |
| Model | Yamaha TMAX |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Greenhouse gases | 116.0 CO |
| Fuel consumption | 5.00 litres/100 km (20.0 km/l or 47.04 mpg) |
| Driveline | V-belt |
| Clutch | Wet, multiple-disc automatic centrifugal |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Cooling system | Liquid |
| Ignition | Digital TCI: Transistor Controlled Ignition |
| Fuel control | DOHC |
| Fuel system | Injection. Electronic fuel injection |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 66.0 x 73.0 mm (2.6 x 2.9 inches) |
| Compression | 11.0:1 |
| Engine details | Forward inclined parallel cylinders |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Capacity: | 499.00 ccm (30.45 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 267 mm (10.5 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 267 mm (10.5 inches) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 160/60-H15 |
| Front tyre dimensions | 120/70-H15 |
| Rear suspension | Swingarm |
| Front suspension | 43mm telescopic forks |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 15.14 litres (4.00 gallons) |
| Wheelbase | 1,580 mm (62.2 inches) |
| Ground clearance | 124 mm (4.9 inches) |
| Overall width | 775 mm (30.5 inches) |
| Overall length | 2,195 mm (86.4 inches) |
| Overall height | 1,445 mm (56.9 inches) |
| Seat height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 221.8 kg (489.0 pounds) |
Other specs | |
| Power/weight ratio | 0.1143 HP/kg |
| Dry weight | 210.5 kg (464.1 pounds) |
| Seat | 2-person seat |
| Rear tyre | 20/10-9 |
| Front tyre | 21/7-10 |
| Rear Suspension | Mono shock |
| Front Suspension | Independent A-arm |
| Gearbox | 5-speed |
| Bore x Stroke | 56.0 x 53.0 mm (2.2 x 2.1 inches) |
| Power | 24.07 Horsepower">HP (17.6 Kilowatt">kW)) @ 8000 Revolutions">RPM |
| Capacity: | 392.00 ccm (23.92 cubic inches) |
| Color options | Raven |
| Factory warranty | 1 Year (Limited Factory Warranty) |
| Starter | Electric |















Please Login or Register if you would like to leave a comment.