Yamaha YZF-R1 - 2005 Specifications and Reviews
The 2005 Yamaha YZF-R1 is a track-focused supersport designed for experienced riders seeking cutting-edge performance. Its 998cc inline-four engine delivers 180 horsepower with advanced five-valve technology, making it one of the most powerful naturally-aspirated bikes of its era. Best known for its razor-sharp handling and aggressive styling, the R1 dominated race circuits and appealed to serious sport bike enthusiasts.
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2005 |
| Model | Yamaha YZF-R1 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission typefinal drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | DOHC |
| Valves per cylinder | 5 |
| Fuel system | Injection |
| Bore x stroke | 77.0 x 53.6 mm (3.0 x 2.1 inches) |
| Compression | 12.4:1 |
| Power | 180.00 |
| Stroke | 4 |
| Engine type | In-line four |
| Capacity: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,394 mm (54.9 inches) |
| Overall length | 2,065 mm (81.3 inches) |
| Seat height | 833 mm (32.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| | |
Yamaha YZF-R1 dimensions and frame | |
| Rear brakes diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc |
| Rear tyre dimensions | 180/55-ZR17 |
| Front tyre dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear suspension | Single shock w/piggyback reservoir and adjustable preload, compression and rebound damping; 5.1´ travel |
| Front suspension | 43mm inverted telescopic fork w/adjustable preload, compression and rebound damping; 4.7´ travel |
| Rake (fork angle) | 24.0° |
| | |
Speed and acceleration | |
| Color options | Team Yamaha Blue/White; Liquid Silver/Cerulean Silver; Shift Red |
| Fuel capacity | 18.35 litres (4.85 gallons) |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
More Yamaha Motorcycles
⚠ Safety Recalls (3)
YAMAHA IS RECALLING CERTAIN MODEL YEAR 2005 MOTORCYCLES MANUFACTURED BETWEEN OCTOBER 2004 AND APRIL 2005. THE THROTTLE POSITION SENSOR CAN FAIL.
Risk: FAILURE OF THE THROTTLE POSITION SENSOR COULD CAUSE THE ENGINE TO STALL WHICH COULD RESULT IN A CRASH.
Remedy: YAMAHA WILL NOTIFY OWNERS AND REPLACE THE THROTTLE POSITION SENSOR FREE OF CHARGE. THE SAFETY RECALL BEGAN ON OCTOBER 7, 2009. OWNERS MAY CONTACT YAMAHA AT 1-714-761-7300.
ON CERTAIN MOTORCYCLES, AN IMPROPERLY DESIGNED THROTTLE POSITION SENSOR COULD CAUSE AN INTERMITTENTLY UNSTABLE IDLE WHEN THE ENGINE IS AT IDLING SPEED WHEN THE MOTORCYCLE IS STOPPED OR DURING LOW-SPEED OPERATIONS. THE ENGINE COULD STALL AS A RESULT.
Risk: IF THE ENGINE STALLS AFTER THE OPERATOR DISENGAGES THE CLUTCH IN A LOW GEAR WHILE RIDING, THE REAR TIRE MIGHT SLIP MOMENTARILY IF THE OPERATOR ABRUPTLY RE-ENGAGES THE CLUTCH. THIS COULD RESULT IN A CRASH WITH INJURY OR DEATH.
Remedy: DEALERS WILL REPLACE THE THROTTLE POSITION SENSOR FREE OF CHARGE. THE RECALL BEGAN ON OCTOBER 16, 2006. OWNERS MAY CONTACT YAMAHA AT 1-888-88-YAMAHA.
CERTAIN CRG FRONT BRAKE LEVERS, MODEL RB-511 DESIGNED FOR USE ON 2004-2006 YAMAHA YZF-R1 MOTORCYCLES, AND 2005-2006 YAMAHA YZF-R6 MOTORCYCLES. MODEL RB-512 IS DESIGNED FOR USE ON 2003-2006 DUCATI 749 AND 999 MOTORCYCLES, AND ON 2004-2006 APRILIA MILLE R MOTORCYCLES. DUE TO A MISALIGNMENT OF THE PIVOT BORE, THE BRAKE LEVER COULD BECOME SEIZED IN THE BRAKE ENGAGED POSITION, THEREBY PREVENTING THE FRONT BRAKE FROM DISENGAGING.
Risk: A NON-RELEASE CONDITION COULD CAUSE DRAG ON THE FRONT BRAKE SYSTEM, WHICH COULD POSSIBLY RESULT IN A VEHICLE CRASH.
Remedy: CRG WILL NOTIFY OWNERS AND REPLACE THE ROCKER FOR THE FRONT LEVER FREE OF CHARGE. THE RECALL IS EXPECTED TO BEGIN DURING MAY 2006. OWNERS MAY CONCACT CRG AT 831-763-7811.
Source: NHTSA. View all Yamaha recalls →















Please Login or Register if you would like to leave a comment.