450 SX F - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 KTM 450 SX-F is a professional-grade motocross machine designed for competitive riders and serious enthusiasts. Powered by a 449cc liquid-cooled four-stroke engine delivering 63 horsepower with precision Keihin fuel injection, it excels in high-speed racing and demanding off-road conditions. Known for its aggressive performance and championship-winning pedigree, the 450 SX-F dominates the premier motocross class.
2025
General information | |
| Color Options | Orange/white/grey |
| Category | Cross / motocross |
| Model | KTM 450 SX-F |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet, DDS multi-disc clutch, Brembo hydraulics |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Keihin EMS |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. Keihin EFI, throttle body 44 mm |
| Bore x Stroke | 95.0 x 63.4 mm (3.7 x 2.5 inches) |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 449.9 ccm (27.45 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 7.20 litres (1.90 US gallons) |
| Wheelbase | 1493 mm (58.8 inches) |
| Ground Clearance | 343 mm (13.5 inches) |
| Seat Height | 958 mm (37.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.6140 HP/kg |
| Dry Weight | 102.6 kg (226.2 pounds) |
450 SX F dimensions and frame | |
| Wheels | Spoked wheels with aluminium rims |
| Rear Brakes | Single disc. Brake calipers on floating bearings |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Brake calipers on floating bearings |
| Rear Tyre | 2.15-19 |
| Front Tyre | 1.6-21 |
| Rear Wheel Travel | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear Suspension | WP XACT Monoshock with linkage |
| Front Wheel Travel | 310 mm (12.2 inches) |
| Front Suspension | WP XACT-USD (AER), Ø 48 mm |
| Frame | Central double-cradle-type 25CrMo4 steel. Aluminum-reinforced polyamide subframe. |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 KTM 450 SX-F discussion group or the general KTM discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Connectivity. |
| Electrical | Lightweight 495 g 2Ah lithium-ion starter battery |
| Rake (fork angle) | 26.1° |
| Driveline | 520, Non-sealed chain |
| Output | 63.0 HP (46.0 kW)) |
| Year of manufacture | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.