703RR - 2026 Specifications and Reviews
The 2026 Zontes 703RR is a middleweight sport bike powered by a potent 699cc triple-cylinder engine producing 100.6 horsepower and capable of 250 km/h. Designed for performance-focused riders seeking aggressive acceleration and track-day capability, it delivers a 3.07-second 0-100 km/h time. Its high-revving three-cylinder configuration and liquid cooling provide the character and reliability expected of a modern sportbike.
2026
General information | |
| Color Options | White/blue, white/red |
| Category | Sport |
| Year | 2025 |
| Model | Zontes 703RR |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric & kick |
| Emission Details | Euro 4 |
| Emission | 116.0 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 5.00 litres/100 km (20.0 km/l or 47.04 mpg) |
| Clutch | Wet multi-disk |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Electronic |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection |
| Bore x Stroke | 70.0 x 60.6 mm (2.8 x 2.4 inches) |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Max Torque | 74.5 Nm (7.6 kgf-m or 55.0 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Max Power | 100.6 HP (73.4 kW)) @ 11200 RPM |
| Engine Type | In-line three, four-stroke |
| Capacity | 699.0 ccm (42.65 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 16.00 litres (4.23 US gallons) |
| Wheelbase | 1450 mm (57.1 inches) |
| Ground Clearance | 145 mm (5.7 inches) |
| Overall Width | 745 mm (29.3 inches) |
| Overall Length | 2065 mm (81.3 inches) |
| Overall Height | 1145 mm (45.1 inches) |
| Seat Height | 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 196.0 kg (432.1 pounds) |
703RR dimensions and frame | |
| Wheels | Alloy rims |
| Rear Brakes | Single disc. ABS |
| Front Brakes | Double disc. ABS |
| Rear Tyre | 180/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Suspension | Monoshock |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Frame | Aluminum alloy twin spar |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 250.0 km/h (155.3 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Zontes 703RR discussion group or the general Zontes discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Chinese brand. |
| Lighting | LED lights |
| Instruments | TFT Instrumentation |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 3.07 seconds |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.