Adxtg - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Sym ADXTG is a modern maxi-scooter designed for commuters and casual riders seeking practical daily transportation. Powered by a 278cc liquid-cooled four-stroke engine producing 34.5 horsepower, it delivers responsive performance and reliable efficiency. Known for its automatic CVT transmission and upside-down front suspension, the ADXTG combines comfort with contemporary styling for urban and suburban riding.
2025
General information | |
| Color Options | Black, grey, white, Blue |
| Category | Scooter |
| Model | Sym ADXTG |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 + |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. EFI |
| Max Torque | 37.0 Nm (3.8 kgf-m or 27.3 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 278.3 ccm (16.98 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 13.00 litres (3.43 US gallons) |
| Wheelbase | 1535 mm (60.4 inches) |
| Overall Width | 920 mm (36.2 inches) |
| Overall Length | 2166 mm (85.3 inches) |
| Overall Height | 1460 mm (57.5 inches) |
| | |
Adxtg dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. Bosh ABS. |
| Brake Disc Diameter | 230 mm (9.1 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS. |
| Rear Tyre | 150/70-14 |
| Front Tyre | 120/70-15 |
| Rear Suspension | Centralized multi-link |
| Front Suspension | Upside-down Fork |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Sym ADXTG discussion group or the general Sym discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Carrying Capacity | Underseat storage |
| Lighting | LED head light, LED position light, LED tail light, and LED turn indicators. |
| Instruments | LCD instrument panel |
| Driveline | CVT |
| Output | 34.5 HP (25.2 kW)) @ 7000 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.