Arch 1s - 2023 Specifications and Reviews
The 2023 Arch 1s is a premium cruiser suited for riders seeking distinctive style and comfortable long-distance touring. Its hand-built 2032cc V-twin engine delivers 120 horsepower and impressive 156.4 Nm torque, providing accessible power for various skill levels. Known for meticulous craftsmanship and customizable aesthetics, the 1s balances cruiser heritage with modern performance capabilities.
General information | |
| Category | Allround |
| Year | 2023 |
| Model | Arch 1s |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | ARCH/SC Project MotoGP-inspired titanium/carbon fiber/billet aluminum exhaust |
| Emission details | CARB/EPA compliant. |
| Clutch | Dry |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel system | Injection |
| Bore x Stroke | 104.8 x 117.5 mm (4.1 x 4.6 inches) |
| Compression | 10.8:1 |
| Torque | 156.4 Nm (15.9 kgf-m or 115.3 ft.lbs) |
| Power | 120.0 Horsepower">HP (87.6 Kilowatt">kW)) |
| Engine details | ARCH/S and S Cycle T124 45-degree V-twin |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 2032.0 ccm (123.99 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | BST Carbon Fiber “Turbine†wheels. Michelin Power RS tires. |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Four-piston monobloc radial mount caliper |
| Diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. ABS. 6 piston monobloc radial mount calipers |
| Rear tire | 240/45-17 |
| Front tire | 120/70-17 |
| Rear Suspension | Fully adjustable ARCH/Öhlins rear shock with reservoir and hydraulic pre-load adjustment. |
| Front Suspension | Ohlins / Arch proprietary FGRT series fork, fully adjustable |
| Trail | 102 mm (4.0 inches) |
| Rake (fork angle) | 25.2° |
| Frame type | Tubular steel frame with CNC-machined aluminum subframe |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 17.03 litres (4.50 US gallons) |
| Wheelbase | 1661 mm (65.4 inches) |
| Seat height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.4699 HP/kg |
| Dry weight | 255.4 kg (563.0 pounds) |
Other specs | |
| Comments | ARCH Motorcycles are made i Los Angeles. |
| Light | LED headlight |
| Instruments | Digital |
| Starter | Electric |
| Color options | White/grey/red/black |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.