Arch 1s - 2021 Specifications and Reviews
The 2021 Arch 1s is a heavyweight cruiser-sport hybrid powered by a 2032cc S&S V-twin engine producing 120 horsepower and 163 Nm of torque. Designed for riders seeking premium American craftsmanship and performance, it combines classic cruiser styling with modern sport capabilities. Known for its low-slung stance, refined engineering, and commanding presence on the road.
General information | |
| Price as new | Do you know this bike?Click here to rate it. We miss 1 vote to show the rating. |
| Category | Sport |
| Year | 2021 |
| Model | Arch 1s |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | ARCH/SC Project MotoGP-inspired titanium/carbon fiber/billet aluminum exhaust |
| Emission details | CARB/EPA compliant. Euro 4. |
| Clutch | Dry |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel system | Injection |
| Bore x Stroke | 104.8 x 117.5 mm (4.1 x 4.6 inches) |
| Compression | 10.8:1 |
| Torque | 163.0 Nm (16.6 kgf-m or 120.2 ft.lbs) |
| Power | 120.0 Horsepower">HP (87.6 Kilowatt">kW)) |
| Engine details | ARCH/S and S Cycle T124 45-degree V-twin |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 2032.0 ccm (123.99 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | BST Carbon Fiber “Turbine†wheels. Michelin Power RS tires. |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Four-piston monobloc radial mount caliper |
| Diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. ABS. 6 piston monobloc radial mount calipers |
| Rear tire | 8.50-17 |
| Front tire | 3.50-17 |
| Rear Suspension | Ohlins / Arch proprietary rear shock with reservoir, hydraulic pre-load adjustment, fully adjustable |
| Front Suspension | Ohlins / Arch proprietary FGRT series fork, fully adjustable |
| Trail | 112 mm (4.4 inches) |
| Rake (fork angle) | 26.0° |
| Frame type | Billet and tubular steel frame with CNC machined aluminum backbone and sub-chassis |
Physical measures and capacities | |
| Power/weight ratio | 0.4899 HP/kg |
| Dry weight | 244.9 kg (540.0 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Comments | ARCH Motorcycles are made i Los Angeles. |
| Light | LED headlight |
| Instruments | Digital |
| Starter | Electric |
| Color options | White/grey/red/black |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.