Avenger 160 Street - 2026 Specifications and Reviews
The 2026 Bajaj Avenger 160 Street is an affordable entry-level cruiser designed for budget-conscious riders seeking stylish, low-maintenance commuting. Powered by a fuel-injected 160cc Twin Spark engine producing 15 horsepower, it delivers reliable everyday performance with excellent fuel efficiency. Best known for its classic cruiser styling, comfortable ergonomics, and accessible price point, it appeals to first-time motorcycle buyers.
2026
General information | |
| Color Options | Ebony Black, Spicy Red |
| Category | Custom / cruiser |
| Model | Bajaj Avenger 160 Street |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Air |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Compression Ratio | 9.8:1 |
| Max Torque | 13.7 Nm (1.4 kgf-m or 10.1 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Engine Details | Twin Spark DTS-i engine |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 160.3 ccm (9.78 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 13.00 litres (3.43 US gallons) |
| Wheelbase | 1490 mm (58.7 inches) |
| Ground Clearance | 169 mm (6.7 inches) |
| Overall Width | 806 mm (31.7 inches) |
| Overall Length | 2210 mm (87.0 inches) |
| Overall Height | 1070 mm (42.1 inches) |
| Seat Height | 737 mm (29.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 156.0 kg (343.9 pounds) |
| | |
Avenger 160 Street dimensions and frame | |
| Wheels | Black alloy |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Brake Disc Diameter | 130 mm (5.1 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS |
| Rear Tyre | 130/90-R17 |
| Front Tyre | 90/90-R17 |
| Rear Suspension | 5 step adjustable Twin shock absorber |
| Front Suspension | Telescopic with double anti friction bush |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Bajaj Avenger 160 Street discussion group or the general Bajaj discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Pillion Backrest. |
| Lighting | 55/60W headlamp |
| Electrical | 12V, 4Ah VRLA battery |
| Reserve fuel capacity | 3.80 litres (1.00 US gallons) |
| Output | 15.0 HP (10.9 kW)) @ 8500 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.