Avenger 220 Cruise - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Bajaj Avenger 220 Cruise is a relaxed cruiser designed for comfortable, laid-back riding and casual touring. Known for its commanding riding position, low-slung seat, and approachable 220cc engine, it appeals to riders seeking affordable, fuel-efficient cruising capability. Best suited for beginners and experienced riders alike who prioritize comfort and style over performance.
2025
General information | |
| Color Options | Auburn Black, Moon White |
| Category | Sport |
| Year | 2025 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Cooling System | Oil & air |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Max Torque | 17.5 Nm (1.8 kgf-m or 12.9 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Max Power | 19.0 HP (13.9 kW)) @ 8500 RPM |
| Engine Details | DTS-i FI engine |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 220.0 ccm (13.42 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 13.00 litres (3.43 US gallons) |
| Wheelbase | 1490 mm (58.7 inches) |
| Ground Clearance | 169 mm (6.7 inches) |
| Overall Width | 806 mm (31.7 inches) |
| Overall Length | 2210 mm (87.0 inches) |
| Overall Height | 1321 mm (52.0 inches) |
| Seat Height | 737 mm (29.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 163.0 kg (359.4 pounds) |
Avenger 220 Cruise dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Brake Disc Diameter | 130 mm (5.1 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS |
| Rear Tyre | 130/90-R17 |
| Front Tyre | 90/90-R17 |
| Rear Suspension | 5 step adjustable twin shock absorber |
| Front Suspension | Telescopic with anti friction bush |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Bajaj Avenger 220 Cruise discussion group or the general Bajaj discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Windscreen. Produced in India. |
| Electrical | 12V, 8Ah VRLA battery. |
| Reserve fuel capacity | 3.80 litres (1.00 US gallons) |
| Motorcycle name | Bajaj Avenger 220 Cruise |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.