Ct 110X - 2026 Specifications and Reviews
The 2026 Bajaj CT 110X is an all-rounder commuter bike designed for budget-conscious riders seeking reliability and simplicity. Powered by a 115.5cc fuel-injected four-stroke engine delivering 8.6 HP, it excels in daily urban commuting with its efficient performance and easy handling. Best known for its affordability, low maintenance, and practical design, this motorcycle suits riders prioritizing economy and dependability over speed.
2026
General information | |
| Color Options | Black/blue, black/red, black/yellow |
| Category | Allround |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric & kick |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 4-speed |
| Cooling System | Air |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 50.0 x 58.8 mm (2.0 x 2.3 inches) |
| Max Torque | 9.8 Nm (1.0 kgf-m or 7.2 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Max Power | 8.6 HP (6.3 kW)) @ 7000 RPM |
| Capacity | 115.5 ccm (7.04 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 11.00 litres (2.91 US gallons) |
| Wheelbase | 1285 mm (50.6 inches) |
| Ground Clearance | 170 mm (6.7 inches) |
| Overall Width | 753 mm (29.6 inches) |
| Overall Length | 1998 mm (78.7 inches) |
| Overall Height | 1098 mm (43.2 inches) |
| Wet Weight | 127.0 kg (280.0 pounds) |
Ct 110X dimensions and frame | |
| Wheels | Wire spoke or alloy wheels. Semi Knobby tires. |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Brake Disc Diameter | 110 mm (4.3 inches) |
| Front Brakes | Expanding brake (drum brake). Combined braking system |
| Rear Tyre | 3.00-17 |
| Front Tyre | 2.75-17 |
| Rear Wheel Travel | 100 mm (3.9 inches) |
| Rear Suspension | Spring-in-Spring (SNS) |
| Front Wheel Travel | 125 mm (4.9 inches) |
| Front Suspension | Hydraulic, Telescopic Type |
| Frame | Square tube, Single Down Tube with Lower Cradle frame |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 90.0 km/h (55.9 mph) |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Bajaj CT 110X discussion group or the general Bajaj discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Bike made in India. |
| Carrying Capacity | Rear rack |
| Lighting | LED headlight |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | Bajaj CT 110X |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.