Curtiss 1 Electric - 2023 Specifications and Reviews
The 2023 Curtiss 1 Electric is a cutting-edge prototype designed for performance-focused riders seeking modern electric motorcycle technology. Powered by an advanced YASA P400 axial flux motor delivering 110 horsepower and 200 Nm of torque, it combines classic cruiser styling with contemporary electric performance. Best known for its innovative engineering and bespoke RaceTec suspension, this concept model represents the future of high-performance electric cruisers.
General information | |
| Category | Prototype / concept model |
| Year | 2023 |
| Model | Curtiss 1 Electric |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type | Belt (final drive) |
| Cooling system | Liquid |
| Torque | 200.0 Nm (20.4 kgf-m or 147.5 ft.lbs) |
| Power | 110.0 Horsepower">HP (80.3 Kilowatt">kW)) |
| Engine details | Axial flux YASA P400 motor |
| Engine type | Electric |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Solo seat |
| Wheels | Cast alloy, 5-spoke black. Dunlop tires. |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Double disc |
| Rear tire | 140/80-19 |
| Front tire | 130/80-19 |
| Rear Suspension | Custom shocks by RaceTec |
| Front Suspension | Custom shocks by RaceTec |
| Rake (fork angle) | 27.0° |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1575 mm (62.0 inches) |
| Ground clearance | 203 mm (8.0 inches) |
| Overall width | 686 mm (27.0 inches) |
| Overall length | 2286 mm (90.0 inches) |
| Alternate seat height | 737 mm (29.0 inches) If adjustable, highest setting. |
| Seat height | 686 mm (27.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 192.8 kg (425.0 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Fully-adjustable wheelbase, rider ergonomics, rake and trail. Handcrafted from machined-billet aluminum, titanium and carbon fiber.. 8.8 kWh liquid cooled battery. 2 hours 40 min charging. Range 120 miles city, 70 miles highway. Regenerative braking. Limited edition, only 120 bikes will be made. |
| Starter | Electric |
| Color options | Black, custom colored panels |
Rider Reviews
Total comments: 1







































Please Login or Register if you would like to leave a comment.