Ducati Monster 821 Stealth - 2020 Specifications and Reviews
The 2020 Ducati Monster 821 Stealth is a nimble, accessible middleweight naked bike ideal for riders seeking manageable performance with classic Italian styling. Known for its approachable 109 horsepower, lightweight chassis, and low seat height, it delivers everyday thrills without overwhelming complexity. Perfect for commuters and enthusiasts wanting authentic Monster character in a user-friendly package.
2020
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2020 |
| Model | Ducati Monster 821 Stealth |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Stainless steel muffler and aluminium and cap; lightweight 2-1 system with catalytic converter with 2 lambda probes |
| Emission details | Euro 4 |
| Greenhouse gases | 125.3 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 5.40 litres/100 km (18.5 km/l or 43.56 mpg) |
| Clutch | APTC slipper and self-servo wet multiplate clutch with control cable |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Fuel system | Injection. 53mm throttle bodies with full Ride by Wire |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 88.0 x 67.5 mm (3.5 x 2.7 inches) |
| Compression | 12.8:1 |
| Torque | 86.0 Nm (8.8 kgf-m or 63.4 ft.lbs) @ 7750 Revolutions">RPM |
| Power | 109.0 Horsepower">HP (79.6 Kilowatt">kW)) @ 9250 Revolutions">RPM |
| Engine details | Testastretta 11° L-Twin |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 821.0 ccm (50.10 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Dual seat |
| Wheels | 10-spoke in light alloy. Pirelli Diablo Rosso II tyres. |
| Rear brakes | Single disc. 2-piston floating calliper with ABS as standard equipment |
| Diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. Semi-floating discs, radially mounted Monobloc Brembo M4-32 callipers, 4-pistons, axiial pump with ABS as standard |
| Rear tire | 180/55-ZR17 |
| Front tire | 120/70-ZR17 |
| Rear wheel travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Rear Suspension | Progressive linkage with adjustable monoshock. Aluminium double-sided swingarm |
| Front wheel travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Front Suspension | 43mm upside-down forks |
| Trail | 93 mm (3.7 inches) |
| Rake (fork angle) | 24.3° |
| Frame type | Tubular steel Trellis frame attached to the cylinders head |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 16.50 litres (4.36 US gallons) |
| Wheelbase | 1480 mm (58.3 inches) |
| Overall width | 800 mm (31.5 inches) |
| Overall length | 2170 mm (85.4 inches) |
| Overall height | 1055 mm (41.5 inches) |
| Alternate seat height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, highest setting. |
| Seat height | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.6039 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 205.0 kg (451.9 pounds) |
| Dry weight | 180.5 kg (397.9 pounds) |
Other specs | |
| Factory warranty | 24 months unlimited mileage |
| Instruments | LCD display |
| Starter | Electric |
| Color options | Stealth |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.