Ducati XDiavel Nera - 2024 Specifications and Reviews
The 2024 Ducati XDiavel Nera is a cruiser-styled sport bike built for riders seeking aggressive performance with low-slung comfort. Its 1262cc Testastretta V2 engine delivers 160 horsepower and potent torque, making it known for powerful acceleration and distinctive Italian character. Best suited to experienced riders who want everyday usability combined with track-capable dynamics.
2024
General information | |
| Type | Sport |
| Year model | 2024 |
| Model | Ducati XDiavel S |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Stainless steel muffer, catalytic converter and 2 lambda probes |
| Emission details | Euro 5 |
| Greenhouse gases | 127.6 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 5.50 litres/100 km (18.2 km/l or 42.77 mpg) |
| Clutch | Slipper and self-servo wet multiplate clutch, hydraulic control |
| Transmission type | Belt (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Fuel system | Injection. Electronic fuel injection, 56 mm elliptical throttle bodies with Ride-by-Wire system |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 106.0 x 71.5 mm (4.2 x 2.8 inches) |
| Compression | 13.0:1 |
| Torque | 127.0 Nm (12.9 kgf-m or 93.7 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Effect | 160.0 HP (116.8 kW)) @ 9500 RPM |
| Engine details | Testastretta DVT 1262, V2 - 90° engine |
| Type of engine | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1262.0 ccm (77.01 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Pirelli Diablo Rosso III tires |
| Rear brakes | Single disc. 2-Piston fioating caliper, Brembo ABS |
| Diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. Semifloating, Radial Brembo Monoblock 4-Piston ABS |
| Rear tire | 240/45-ZR17 |
| Front tire | 120/70-ZR7 |
| Rear wheel travel | 110 mm (4.3 inches) |
| Rear suspension | Preload anf rebound adjustable mono shock, remote reservoir, single-sided cast/trellis frame swingarm |
| Front wheel travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front suspension | Adjustable 50mm USD fork |
| Trail | 130 mm (5.1 inches) |
| Rake (fork angle) | 30.0° |
| Frame type | Tubular steel trellis |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 18.00 litres (4.76 US gallons) |
| Wheelbase | 1615 mm (63.6 inches) |
| Seat height | 755 mm (29.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.7175 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 249.0 kg (549.0 pounds) |
| Dry weight | 223.0 kg (491.6 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Ride modes. Power modes. Traction control. Cruise control. |
| Factory warranty | 24 months unlimited mileage |
| Light | LED lights |
| Instruments | TFT colour display |
| Starter | Electric |
| Color options | Thrilling Black |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.