Ducati XDiavel S - 2021 Specifications and Reviews
The 2021 Ducati XDiavel S is a powerful cruiser designed for riders seeking modern performance with classic styling. Its 1262cc V2 engine delivers 160 horsepower and 126 Nm of torque, making it known for exceptional acceleration and handling in its category. The XDiavel S combines comfort, advanced electronics, and aggressive aesthetics for cruiser enthusiasts who demand contemporary technology and performance.
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2021 |
| Model | Ducati XDiavel S |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Stainless steel muffer, catalytic converter and 2 lambda probes |
| Emission details | Euro 5 |
| Greenhouse gases | 127.6 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 5.50 litres/100 km (18.2 km/l or 42.77 mpg) |
| Clutch | Slipper and self-servo wet multiplate clutch, hydraulic control |
| Transmission type | Belt (final drive) |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Fuel system | Injection. Electronic fuel injection, 56mm elliptical throttle bodies with Ride-by-Wire system |
| Bore x Stroke | 106.0 x 71.5 mm (4.2 x 2.8 inches) |
| Compression | 13.0:1 |
| Torque | 126.0 Nm (12.8 kgf-m or 92.9 ft.lbs) @ 5000 Revolutions">RPM |
| Power | 160.0 Horsepower">HP (116.8 Kilowatt">kW)) @ 9500 Revolutions">RPM |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1262.0 ccm (77.01 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc. 2-Piston fioating caliper, Brembo ABS |
| Diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. Semifloating, Radial Brembo Monoblock 4-Piston ABS |
| Rear tire | 240/45-ZR17 |
| Front tire | 120/70-ZR7 |
| Rear wheel travel | 110 mm (4.3 inches) |
| Rear Suspension | Preload anf rebound adjustable mono shock, remote reservoir, single-sided cast/trellis frame swingarm |
| Front wheel travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Adustable 50mm fork |
| Trail | 130 mm (5.1 inches) |
| Rake (fork angle) | 30.0° |
| Frame type | Tubular steel Trellis |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 18.00 litres (4.76 US gallons) |
| Wheelbase | 1615 mm (63.6 inches) |
| Seat height | 755 mm (29.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.7240 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 247.0 kg (544.5 pounds) |
| Dry weight | 221.0 kg (487.2 pounds) |
Other specs | |
| Factory warranty | 24 months unlimited mileage |
| Starter | Electric |
| Color options | Thrilling Black |
Rider Reviews
Total comments: 1















Please Login or Register if you would like to leave a comment.