Enfield Continental GT - 2014 Specifications and Reviews
The 2014 Enfield Continental GT is a versatile middleweight roadster that appeals to riders seeking classic styling with modern reliability. Its air-cooled 535cc single-cylinder engine delivers accessible performance suitable for both commuting and weekend rides. Known for its retro café racer aesthetics and straightforward mechanical character, it offers an ideal platform for riders prioritizing affordability and ease of maintenance.
General information | |
| Category | Allround |
| Year | 2014 |
| Model | Enfield Continental GT |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Wet, multi-plate |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Wet sump |
| Ignition | Digital Electronic Ignition |
| Fuel system | Injection. Keihin Electronic Fuel Injection |
| Bore x Stroke | 87.0 x 90.0 mm (3.4 x 3.5 inches) |
| Compression | 8.5:1 |
| Torque | 41.30 Nm (4.2 kgf-m or 30.5 ft.lbs) @ 4000 Revolutions">RPM |
| Power | 29.10 Horsepower">HP (21.2 Kilowatt">kW)) @ 5100 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 535.00 ccm (32.65 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Dual seat |
| Rear brakes diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Rear brakes | Single disc. Floating disc. Single-piston caliper. |
| Front brakes diameter | 300 mm (11.8 inches) |
| Front brakes | Single disc. Floating discs. 2-Piston floating caliper. |
| Rear tyre | 100/90-18. |
| Front tyre | 100/90-18. |
| Rear wheel travel | 80 mm (3.1 inches) |
| Rear Suspension | Paioli,Twin gas charged shock absorbers with adjustable preload |
| Front wheel travel | 110 mm (4.3 inches) |
| Front Suspension | Telescopic, 41mm forks |
| Frame type | Twin downtube cradle |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 13.50 litres (3.57 gallons) |
| Wheelbase | 1,360 mm (53.5 inches) |
| Ground clearance | 140 mm (5.5 inches) |
| Overall width | 760 mm (29.9 inches) |
| Overall length | 2,060 mm (81.1 inches) |
| Overall height | 1,070 mm (42.1 inches) |
| Seat height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 184.0 kg (405.7 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Brand full name is Royal Enfield. Made in India. |
| Factory warranty | 2 years unlimited milage |
| Electrical | 12 volt, 14 Ah battery. |
| Starter | Electric & kick |
| Color options | Red, yellow |
Rider Reviews
Total comments: 1












Please Login or Register if you would like to leave a comment.