Enfield Continental GT - 2018 Specifications and Reviews
The 2018 Royal Enfield Continental GT is a retro-styled middleweight cruiser that appeals to riders seeking classic aesthetics with modern reliability. Known for its approachable 535cc engine, comfortable ergonomics, and affordable price point, it suits both newcomers and experienced riders looking for accessible performance. This Indian-made motorcycle delivers a balanced blend of style, practicality, and value in the neo-retro segment.
General information | |
| Category | Allround |
| Year | 2018 |
| Model | Enfield Continental GT |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Wet, multi-plate |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Wet sump |
| Ignition | Digital Electronic Ignition |
| Fuel system | Injection |
| Bore x Stroke | 87.0 x 90.0 mm (3.4 x 3.5 inches) |
| Compression | 8.5:1 |
| Torque | 44.00 Nm (4.5 kgf-m or 32.5 ft.lbs) @ 4000 Revolutions">RPM |
| Power | 29.10 Horsepower">HP (21.2 Kilowatt">kW)) @ 5100 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 535.00 ccm (32.65 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Dual seat |
| Wheels | H Pirelli Sport Demon tires |
| Rear brakes diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Rear brakes | Single disc. Floating disc. Single-piston caliper. |
| Front brakes diameter | 300 mm (11.8 inches) |
| Front brakes | Single disc. Floating discs. Brembo 2-piston floating caliper. |
| Rear tyre | 130/70-18 |
| Front tyre | 100/90-18 |
| Rear wheel travel | 80 mm (3.1 inches) |
| Rear Suspension | Paioli. Twin gas charged shock absorbers with adjustable preload |
| Front wheel travel | 110 mm (4.3 inches) |
| Front Suspension | Telescopic, 41mm forks |
| Frame type | Twin downtube cradle |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 13.50 litres (3.57 gallons) |
| Wheelbase | 1,360 mm (53.5 inches) |
| Ground clearance | 140 mm (5.5 inches) |
| Overall width | 760 mm (29.9 inches) |
| Overall length | 2,060 mm (81.1 inches) |
| Overall height | 1,070 mm (42.1 inches) |
| Seat height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 192.0 kg (423.3 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Brand full name is Royal Enfield. Made in India. |
| Factory warranty | 2 years unlimited milage |
| Light | 12V H4 60 / 55 W head lamp |
| Electrical | 12 volt, 14 Ah battery. |
| Instruments | Analogue |
| Starter | Electric & kick |
| Color options | Red, dark green, black |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.