Freedom NG04 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Bajaj Freedom NG04 is a fuel-efficient sport motorcycle ideal for budget-conscious commuters seeking eco-friendly transportation. Its dual petrol and CNG engine modes deliver impressive mileage without compromising performance. Best known for its innovative fuel flexibility and affordability, this 125cc single-cylinder machine offers reliable everyday riding with the added benefit of reduced running costs through alternative fuel options.
2025
General information | |
| Color Options | Red, white, black, beige, blue |
| Category | Sport |
| Model | Bajaj Freedom NG04 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Air |
| Ignition | CDI |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Max Torque | 9.7 Nm (1.0 kgf-m or 7.2 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Max Power | 9.5 HP (6.9 kW)) @ 8000 RPM |
| Engine Details | Petrol and CNG engine modes. |
| Capacity | 124.9 ccm (7.62 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 2.00 litres (0.53 US gallons) |
| Wheelbase | 1295 mm (51.0 inches) |
| Ground Clearance | 198 mm (7.8 inches) |
| Seat Height | 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.0745 HP/kg |
| Dry Weight | 127.5 kg (281.1 pounds) |
| | |
Freedom NG04 dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake). Optional disc |
| Brake Disc Diameter | 130 mm (5.1 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Combined braking system (CBS) |
| Rear Tyre | 120/70-16 |
| Front Tyre | 80/100-17 |
| Rear Suspension | Monoshock |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Frame | Trellis |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Bajaj Freedom NG04 discussion group or the general Bajaj discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Produced in India. |
| Lighting | LED headlight |
| Instruments | LCD |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.