GSX250R - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Suzuki GSX250R is an entry-level sport bike designed for new and budget-conscious riders seeking affordable performance. Its 248cc twin-cylinder engine delivers responsive acceleration and nimble handling, making it ideal for commuting and weekend riding. Known for reliability and fuel efficiency, this lightweight sportster offers genuine style without breaking the bank.
2025
General information | |
| Color Options | Metallic Diamond Red/Pearl Nebular Black |
| Price | US$ 5149. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
| Model | Suzuki GSX250R |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 74.2 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 3.20 litres/100 km (31.3 km/l or 73.51 mpg) |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Electronic ignition, fully transistorized |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 53.5 x 55.2 mm (2.1 x 2.2 inches) |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Max Torque | 22.0 Nm (2.2 kgf-m or 16.2 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Capacity | 248.0 ccm (15.13 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 15.00 litres (3.96 US gallons) |
| Wheelbase | 1430 mm (56.3 inches) |
| Ground Clearance | 160 mm (6.3 inches) |
| Overall Width | 740 mm (29.1 inches) |
| Overall Length | 2085 mm (82.1 inches) |
| Overall Height | 1110 mm (43.7 inches) |
| Seat Height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 181.0 kg (399.0 pounds) |
| | |
GSX250R dimensions and frame | |
| Wheels | Ten-spoke, cast aluminum |
| Rear Brakes | Single disc. Nissin, 1-piston caliper, single disc, ABS. |
| Front Brakes | Single disc. Nissin, 2-piston caliper, single disc, ABS. |
| Rear Tyre | 140/70-17 |
| Front Tyre | 110/80-17 |
| Rear Suspension | Swingarm, coil spring, oil damped single shock |
| Front Suspension | Telescopic, coil spring, oil damped |
| Trail | 105 mm (4.1 inches) |
| Frame | Semi double-cradle |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Suzuki GSX250R discussion group or the general Suzuki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 12-month unlimited mileage limited warranty |
| Lighting | Halogen headlight |
| Instruments | Analogue and digital |
| Oil capacity | 2.40 litres (2.54 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 26.0° |
| Driveline | Chain, sealed O-ring type, DID 520VF or RK 520KRO, 116 links |
| Lubrication system | Wet sump |
| Power | 24.0 HP (17.5 kW)) @ 8500 RPM |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Year | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.