GSX 8R - 2026 Specifications and Reviews
The 2025 Suzuki GSX-8R is a middleweight sport bike designed for riders seeking accessible performance and agility. Its 776cc parallel-twin engine with a 270-degree crankshaft delivers responsive power and character, while its compact dimensions and manageable weight make it ideal for both road carving and everyday riding. Known for offering genuine sportbike thrills at an attainable price point.
2026
General information | |
| Color Options | Metallic Triton Blue, Metallic Matte Black, Pearl Ignite Yellow |
| Price | US$ 9699. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 97.4 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.20 litres/100 km (23.8 km/l or 56.00 mpg) |
| Clutch | Wet, multi-plate. Quick Shift System. |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Transistorized |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. 10-hole, long-nosed, 343kpa high-pressure-feed fuel injectors. |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 84.0 x 70.0 mm (3.3 x 2.8 inches) |
| Compression Ratio | 12.8:1 |
| Engine Details | 270-degree crankshaft layout. Cross balancer. |
| Capacity | 776.0 ccm (47.35 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 14.00 litres (3.70 US gallons) |
| Wheelbase | 1465 mm (57.7 inches) |
| Ground Clearance | 145 mm (5.7 inches) |
| Overall Width | 770 mm (30.3 inches) |
| Overall Length | 2115 mm (83.3 inches) |
| Overall Height | 1135 mm (44.7 inches) |
| Seat Height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 205.0 kg (451.9 pounds) |
GSX 8R dimensions and frame | |
| Wheels | Cast aluminum alloy. Dunlop RoadSport 2 radial tires. |
| Rear Brakes | Single disc. ABS |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Nissin, Radial-mount 4-piston calipers. ABS-equipped |
| Rear Tyre | 180/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | KYB link type, single shock, coil spring, oil damped |
| Front Wheel Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Front Suspension | KYB inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Trail | 104 mm (4.1 inches) |
| Frame | Steel |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Suzuki GSX-8R discussion group or the general Suzuki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Suzuki Intelligent Ride System. 4 mode Traction Control. Easy Start and Low RPM Assist systems. |
| Warranty | 12 month unlimited mileage limited warranty. |
| Lighting | Vertically stacked pair of hexagonal LED headlights |
| Instruments | 5 nch TFT color multifunction instrument panel |
| Oil capacity | 3.90 litres (4.12 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 25.0° |
| Lubrication system | Forced feed circulation, Wet sump |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Year | 2025 |
| Motorcycle name | Suzuki GSX-8R |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.