GSX R125 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Suzuki GSX-R125 is an entry-level sport bike designed for new riders seeking affordable performance and styling. Its 124cc liquid-cooled engine delivers spirited acceleration and a top speed near 116 km/h, while the lightweight chassis and aggressive GSX-R aesthetics provide genuine sportbike character in an accessible package.
2025
General information | |
| Color Options | Pearl Brilliant White/Metallic Triton Blue, Titan Black/ Solid Black, Metallic Triton Blue, Titan Black |
| Category | Sport |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 46.4 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 2.00 litres/100 km (50.0 km/l or 117.61 mpg) |
| Clutch | Wet, multi-disc |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Electric |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection |
| Bore x Stroke | 62.0 x 41.2 mm (2.4 x 1.6 inches) |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Max Torque | 11.0 Nm (1.1 kgf-m or 8.1 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 124.0 ccm (7.57 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 11.00 litres (2.91 US gallons) |
| Wheelbase | 1300 mm (51.2 inches) |
| Ground Clearance | 155 mm (6.1 inches) |
| Overall Width | 700 mm (27.6 inches) |
| Overall Length | 2000 mm (78.7 inches) |
| Overall Height | 1070 mm (42.1 inches) |
| Seat Height | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 137.0 kg (302.0 pounds) |
GSX R125 dimensions and frame | |
| Wheels | 10 spoke cast aluminium |
| Rear Brakes | Single disc. Petal disk. ABS. |
| Brake Disc Diameter | 187 mm (7.4 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Petal disc. ABS |
| Rear Tyre | 130/70-17 |
| Front Tyre | 90/80-17 |
| Rear Suspension | Link type, coil spring, oil damped |
| Front Suspension | Telescopic, coil spring, oil damped |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 115.9 km/h (72.0 mph) |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Suzuki GSX-R125 discussion group or the general Suzuki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Keyless. Small windscreen. |
| Warranty | 2 Year Unlimited Kilometre |
| Instruments | LCD instruments |
| Lubrication system | Wet sump |
| Output | 15.0 HP (10.9 kW)) @ 10500 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
| Motorcycle name | Suzuki GSX-R125 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.