Glamour - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Hero Glamour is an entry-level commuter motorcycle designed for budget-conscious riders seeking reliable daily transportation. Known for its lightweight 125kg frame, excellent fuel efficiency with a 12-liter tank, and user-friendly handling, it excels as an affordable, practical urban workhorse. Its accessible 793mm seat height and modest 130mm ground clearance make it approachable for new and casual riders alike.
2025
General information | |
| Color Options | Sports Red/Black |
| Category | Sport |
| Year | 2025 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric & kick |
| Clutch | Multiplate, wet |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Air |
| Ignition | AMI |
| Fuel Control | Overhead Cams (OHC) |
| Induction | Injection |
| Bore x Stroke | 52.4 x 57.8 mm (2.1 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 9.1:1 |
| Max Torque | 10.4 Nm (1.1 kgf-m or 7.6 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Max Power | 11.7 HP (8.5 kW)) @ 7000 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 124.8 ccm (7.62 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 12.00 litres (3.17 US gallons) |
| Wheelbase | 1265 mm (49.8 inches) |
| Ground Clearance | 150 mm (5.9 inches) |
| Overall Width | 735 mm (28.9 inches) |
| Overall Length | 2005 mm (78.9 inches) |
| Overall Height | 1070 mm (42.1 inches) |
| Seat Height | 793 mm (31.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 125.0 kg (275.6 pounds) |
Glamour dimensions and frame | |
| Wheels | Black 5-spoke alloy wheels |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake). Internal expanding shoe type |
| Brake Disc Diameter | 130 mm (5.1 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Optional drum, 130 mm |
| Rear Tyre | 100/80-18 |
| Front Tyre | 80/100-18 |
| Rear Wheel Travel | 81 mm (3.2 inches) |
| Rear Suspension | Swing arm with hydraulic shock absorber |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Telescopic Hydraulic Fork, 30 mm |
| Frame | Tubular double cradle |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Hero Glamour discussion group or the general Hero discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Made in India. |
| Lighting | Halogen, 35Watt multireflector. |
| Electrical | 12V 2.5 Ah battery. 5 Ah battery with self starter |
| Instruments | Analog/digital |
| Reserve fuel capacity | 1.00 litres (0.26 US gallons) |
| Motorcycle name | Hero Glamour |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.