Hayabusa - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Suzuki Hayabusa is a high-performance sport bike engineered for experienced riders seeking elite speed and precision. Powered by a 1340cc inline-four engine producing 197 horsepower, it remains legendary for blending aggressive acceleration with refined handling. This flagship supersport excels on both track and open road for performance enthusiasts.
2025
General information | |
| Color Options | Metallic Mystic Silver/Pearl Vigor Blue, Glass Sparkle Black, Metallic Matte Steel Green/Metallic Matte Titanium Silver |
| Price | US$ 19399. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
| Model | Suzuki Hayabusa |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Two large-volume catalyzer to reduce HC, CO, and nitrogen oxide (NOx) emissions |
| Clutch | Wet, multi-plate type, SCAS-equipped |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Electronic ignition (Transistorized) |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Fuel injection with Ride-by-Wire throttle bodies |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 81.0 x 65.0 mm (3.2 x 2.6 inches) |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Max Torque | 155.0 Nm (15.8 kgf-m or 114.3 ft.lbs) @ 7200 RPM |
| Max Power | 197.0 HP (143.8 kW)) @ 9500 RPM |
| Engine Details | Twin Swirl Combustion Chambers. Lightweight aluminum alloy pistons. Titanium valves. |
| Capacity | 1340.0 ccm (81.77 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 20.00 litres (5.28 US gallons) |
| Wheelbase | 1480 mm (58.3 inches) |
| Ground Clearance | 125 mm (4.9 inches) |
| Overall Width | 735 mm (28.9 inches) |
| Overall Length | 2180 mm (85.8 inches) |
| Overall Height | 1165 mm (45.9 inches) |
| Seat Height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 264.0 kg (582.0 pounds) |
| | |
Hayabusa dimensions and frame | |
| Wheels | Seven-spoke cast-aluminum-alloy |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Nissin 1-piston. |
| Brake Disc Diameter | 260 mm (10.2 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Brembo 4-piston. |
| Rear Tyre | 190/50-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Rear Suspension | Link type, single shock, coil spring, oil damped |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Frame | Twin-spar aluminum alloy |
| | |
Other specs | |
| (69.1 out of 100)Click here for complete rating. | Â |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Suzuki Hayabusa discussion group or the general Suzuki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Chain links | 114 |
| Spark plugs | NGK CR9EIA-9 |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 12-month limited warranty |
| Lighting | Multi-plane and projector LED |
| Instruments | Analog gauges and LCD panel |
| Exhaust system | Four-into-two-into-one-into-two |
| Driveline | Constant mesh, chain RK GB50GSVZ5, 114L |
| Lubrication system | Wet sump |
| Engine type | In-line four, four-stroke |
| Model year | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.