Honda CBR500R - 2014 Specifications and Reviews
The 2014 Honda CBR500R is an accessible sport bike designed for beginner and intermediate riders seeking genuine sportbike styling without overwhelming performance. Its 471cc four-cylinder engine delivers responsive acceleration and smooth power delivery, while the nimble chassis and user-friendly ergonomics make it ideal for learning track fundamentals and spirited street riding. Known for its reliability and fuel efficiency, the CBR500R balances affordability with authentic sport bike character.
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2014 |
| Model | Honda CBR500R |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | Meets current EPA standards. California version meets current CARB standards and may differ slightly due to emissions equipment. |
| Driveline | O-ring-sealed chain |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Ignition | Computer-controlled digital transistorized with electronic advance |
| Fuel control | DOHC |
| Fuel system | Injection. PGM-FI with 34mm throttle bodies |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 67.0 x 66.8 mm (2.6 x 2.6 inches) |
| Compression | 10.7:1 |
| Engine type | In-line four, four-stroke |
| Capacity: | 471.00 ccm (28.74 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Rear brakes | Single disc. Wave disc. Single-piston caliper. |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. Wave disc. Two-piston calipers. |
| Rear tyre dimensions | 160/60-17 |
| Front tyre dimensions | 120/70-17 |
| Rear suspension travel | 104 mm (4.1 inches) |
| Rear suspension | Pro-Link single shock with nine-position spring preload adjustability |
| Front suspension travel | 122 mm (4.8 inches) |
| Front suspension | 41mm fork |
| Trail | 103 mm (4.1 inches) |
| Rake (fork angle) | 25.5° |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 15.52 litres (4.10 gallons) |
| Wheelbase | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Seat height | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 192.8 kg (425.0 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Wheelbase | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Ground clearance | 140 mm (5.5 inches) |
| Overall width | 740 mm (29.1 inches) |
| Overall length | 2,075 mm (81.7 inches) |
| Overall height | 1,165 mm (45.9 inches) |
| Rear tyre | 140/70-17 |
| Front tyre | 110/70-17 |
| Rear wheel travel | 103 mm (4.1 inches) |
| Rear Suspension | Pro-Link single shock with five positions of spring preload adjustability |
| Front wheel travel | 118 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | 37mm fork |
| Greenhouse gases | 58.5 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 2.52 litres/100 km (39.7 km/l or 93.34 mpg) |
| Clutch | Wet multiplate with coil springs |
| Lubrication system | Forced pressure and wet sump |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 67.0 x 56.6 mm (2.6 x 2.2 inches) |
| Compression | 11.0:1 |
| Torque | 37.00 Nm (3.8 kgf-m or 27.3 ft.lbs) @ 7500 Revolutions">RPM |
| Power | 46.00 Horsepower">HP (33.6 Kilowatt">kW)) @ 9500 Revolutions">RPM |
| Comments | Model ID: CBR500R |
| Color options | Black, Pearl White/Blue/Red, Red |
| Factory warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Starter | Electric |















Please Login or Register if you would like to leave a comment.