Indian Scout - 2015 Specifications and Reviews
The 2015 Indian Scout is a lightweight cruiser that appeals to riders seeking accessible, manageable handling and classic American styling. Known for its low seat height and nimble character, it delivers approachable performance with electric start convenience and dual disc brakes for confident stopping power.
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2015 |
| Model | Indian Scout |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Split dual exhaust with crossover |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel system | Injection. Closed Loop Sequential Port Fuel Injection |
| Torque | 97.70 Nm (10.0 kgf-m or 72.1 ft.lbs) @ 5900 Revolutions">RPM |
| Power | 100.00 Horsepower">HP (73.0 Kilowatt">kW)) |
| Engine type | V2, four-stroke |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Leather |
| Rear brakes diameter | 298 mm (11.7 inches) |
| Rear brakes | Single disc. Single-piston caliper. |
| Front brakes diameter | 298 mm (11.7 inches) |
| Front brakes | Single disc. Two-piston calipers. |
| Rear tyre | 150/80-H16 |
| Front tyre | 130/90-H16 |
| Rear wheel travel | 76 mm (3.0 inches) |
| Rear Suspension | Dual shock |
| Front wheel travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Trail | 120 mm (4.7 inches) |
| Rake (fork angle) | 29.0° |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 12.49 litres (3.30 gallons) |
| Wheelbase | 1,562 mm (61.5 inches) |
| Ground clearance | 135 mm (5.3 inches) |
| Overall width | 879 mm (34.6 inches) |
| Overall length | 2,311 mm (91.0 inches) |
| Overall height | 1,207 mm (47.5 inches) |
| Seat height | 643 mm (25.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.4098 HP/kg |
| Dry weight | 244.0 kg (538.0 pounds) |
Other specs | |
| Factory warranty | 2 years |
| Light | Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light, and speedometer and indicator lights |
| Instruments | Digital tachometer, odometer, trip meter, engine temp, and low fuel lamp |
| Starter | Electric |
| Color options | Red, Balck, Silver, |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.