Indian Scout - 2020 Specifications and Reviews
The 2020 Indian Scout is a lightweight, nimble cruiser ideal for riders seeking accessible performance and classic styling. Known for its responsive handling, low seat height, and manageable 249 kg weight, it excels in urban riding and twisty roads. The Scout combines retro aesthetics with modern instrumentation and electric start, appealing to both new and experienced cruiser enthusiasts.
General information | |
| Price as new | 3.3 See the detailed rating of design and look, maintenance cost, engine performance, etc. Compare with any other bike. |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2020 |
| Model | Indian Scout |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Split dual exhaust with crossover |
| Clutch | Gear Drive Wet Clutch |
| Transmission type | Belt (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel system | Injection. Closed Loop Sequential Port Fuel Injection |
| Bore x Stroke | 99.0 x 73.6 mm (3.9 x 2.9 inches) |
| Compression | 10.7:1 |
| Torque | 97.6 Nm (10.0 kgf-m or 72.0 ft.lbs) @ 6000 Revolutions">RPM |
| Power | 100.0 Horsepower">HP (73.0 Kilowatt">kW)) |
| Engine details | Liquid Cooled V-Twin |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1133.0 ccm (69.14 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Leather |
| Wheels | Pirelli Night Dragon tires |
| Rear brakes | Single disc. Optional ABS. Single-piston caliper. |
| Diameter | 298 mm (11.7 inches) |
| Front brakes | Single disc. Optional ABS. Two-piston calipers. |
| Rear tire | 150/80-16 |
| Front tire | 130/90-16 |
| Rear wheel travel | 76 mm (3.0 inches) |
| Rear Suspension | Dual shock |
| Front wheel travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Trail | 120 mm (4.7 inches) |
| Rake (fork angle) | 29.0° |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 12.50 litres (3.30 US gallons) |
| Wheelbase | 1562 mm (61.5 inches) |
| Ground clearance | 135 mm (5.3 inches) |
| Overall width | 880 mm (34.6 inches) |
| Overall length | 2222 mm (87.5 inches) |
| Overall height | 1207 mm (47.5 inches) |
| Seat height | 656 mm (25.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.4132 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 249.0 kg (549.0 pounds) |
| Dry weight | 242.0 kg (533.5 pounds) |
Other specs | |
| Factory warranty | 2 years |
| Light | Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light, and speedometer and indicator lights |
| Instruments | Digital tachometer, odometer, trip meter, engine temp, and low fuel lamp |
| Starter | Electric |
| Color options | Thunder Black, White Smoke, Deepwater Metallic, Indian Motorcycle® Red/Ivory Cream, Metallic Jade/Thunder Black |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.