Indian Scout - 2021 Specifications and Reviews
The 2021 Indian Scout is a lightweight cruiser powered by a 1133cc liquid-cooled V-Twin delivering 100 horsepower, making it ideal for riders seeking nimble handling and classic styling. Known for its approachable seat height, manageable power delivery, and iconic Scout heritage, it appeals to both cruiser enthusiasts and those transitioning from smaller bikes. The Scout excels as an entry-level cruiser that doesn't compromise on character or performance.
General information | |
| Price as new | 3.2 See the detailed rating of design and look, maintenance cost, engine performance, etc. Compare with any other bike. |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2021 |
| Model | Indian Scout |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Split dual exhaust with crossover |
| Clutch | Wet, Multi-Plate. Gear Drive Wet Clutch. |
| Transmission type | Belt (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel system | Injection. Closed Loop Fuel Injection, 60 mm Bore |
| Bore x Stroke | 99.0 x 73.6 mm (3.9 x 2.9 inches) |
| Compression | 10.7:1 |
| Torque | 97.6 Nm (10.0 kgf-m or 72.0 ft.lbs) @ 6000 Revolutions">RPM |
| Power | 100.0 Horsepower">HP (73.0 Kilowatt">kW)) |
| Engine details | Liquid Cooled 60 degree V-Twin |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1133.0 ccm (69.14 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | 2-Up Sport Seat |
| Wheels | Contrast Cut wheels. Pirelli Night Dragon tires. |
| Rear brakes | Single disc. Optional ABS. Single-piston caliper. |
| Diameter | 298 mm (11.7 inches) |
| Front brakes | Single disc. Optional ABS. Two-piston calipers. |
| Rear tire | 150/80-16 |
| Front tire | 130/90-16 |
| Rear wheel travel | 76 mm (3.0 inches) |
| Rear Suspension | Dual shock |
| Front wheel travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Trail | 120 mm (4.7 inches) |
| Rake (fork angle) | 29.0° |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 12.50 litres (3.30 US gallons) |
| Wheelbase | 1576 mm (62.0 inches) |
| Ground clearance | 145 mm (5.7 inches) |
| Overall width | 916 mm (36.1 inches) |
| Overall length | 2324 mm (91.5 inches) |
| Overall height | 1068 mm (42.0 inches) |
| Seat height | 656 mm (25.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.4065 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 254.0 kg (560.0 pounds) |
| Dry weight | 246.0 kg (542.3 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Comments | Passenger Pegs, USB Charging Port. |
| Factory warranty | 2 Years, Unlimited Miles |
| Light | Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light, and speedometer and indicator lights |
| Instruments | Digital tachometer, odometer, trip meter, engine temp and low fuel lamp |
| Starter | Electric |
| Color options | Thunder Black, White Smoke, Deep Water Metallic, Maroon Metallic over Crimson Metallic |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.