KB4RC - 2026 Specifications and Reviews
I don't have reliable information about a 2026 Bimota KB4RC motorcycle in my training data. Rather than provide inaccurate specifications or descriptions, I'd recommend verifying the model details with official Bimota sources or current motorcycle databases to ensure accuracy for your specs page.
2026
General information | |
| Color Options | Black/yellow/gold/red |
| Category | Sport |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Clutch | Wet, multi-disc |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. 4 x 38 mm throttle bodies |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 77.0 x 56.0 mm (3.0 x 2.2 inches) |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Max Torque | 111.0 Nm (11.3 kgf-m or 81.9 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Max Power | 142.0 HP (103.6 kW)) @ 10000 RPM |
| Engine Details | Kawasaki enegine |
| Capacity | 1043.0 ccm (63.64 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 19.50 litres (5.15 US gallons) |
| Wheelbase | 1390 mm (54.7 inches) |
| Ground Clearance | 140 mm (5.5 inches) |
| Overall Width | 774 mm (30.5 inches) |
| Overall Length | 2050 mm (80.7 inches) |
| Overall Height | 1150 mm (45.3 inches) |
| Seat Height | 802 mm (31.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 194.0 kg (427.7 pounds) |
| | |
KB4RC dimensions and frame | |
| Wheels | Pirelli Diablo Supercorsa V3 SP tires |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Double disc |
| Rear Tyre | 190/50-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-Z17 |
| Rear Wheel Travel | 122 mm (4.8 inches) |
| Front Wheel Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Trail | 101 mm (4.0 inches) |
| Frame | Front frame trellis made by Hi-resistance steel with Aluminum alloy plates billet machined |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Bimota KB4RC discussion group or the general Bimota discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Carbon fiber bodywork. |
| Instruments | Digital |
| Oil capacity | 3.80 litres (4.02 US quarts) |
| Alternate seat height | 818 mm (32.2 inches) If adjustable, highest setting. |
| Lubrication system | Forced Lubrication, wet sump |
| Engine type | In-line four, four-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | Bimota KB4RC |















Please Login or Register if you would like to leave a comment.