Kawasaki Ninja ZX-14R ABS - 2015 Specifications and Reviews
The 2015 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS is a hyper-sport tourer engineered for experienced riders seeking extreme straight-line performance and long-distance capability. Its lightweight construction and powerful engine deliver thrilling acceleration paired with touring comfort, making it ideal for riders who demand both speed and practicality on extended journeys.
2015
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2015 |
| Model | Kawasaki Ninja ZX-14R ABS |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | Sealed chain |
| Clutch | Slipper clutch |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Ignition | TCBI with digital advance |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. DFI with four 44mm Mikuni throttle bodies |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 84.0 x 65.0 mm (3.3 x 2.6 inches) |
| Compression | 12.3:1 |
| Engine type | In-line four, four-stroke |
| Capacity: | 1441.00 ccm (87.93 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 250 mm (9.8 inches) |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Front brakes diameter | 310 mm (12.2 inches) |
| Front brakes | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear tyre | 190/50-ZR17 |
| Front tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear wheel travel | 124 mm (4.9 inches) |
| Rear Suspension | Bottom-link Uni-Trak and gas-charged shock with adjustable preload, stepless rebound and compression damping adjustments, adjustable ride height |
| Front wheel travel | 117 mm (4.6 inches) |
| Front Suspension | 43mm inverted cartridge fork with adjustable preload, 18-way compression and 15-way rebound damping adjustment |
| Trail | 94 mm (3.7 inches) |
| Rake (fork angle) | 23.0° |
| Frame type | Aluminum monocoque |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 21.95 litres (5.80 gallons) |
| Wheelbase | 1,481 mm (58.3 inches) |
| Ground clearance | 124 mm (4.9 inches) |
| Overall width | 770 mm (30.3 inches) |
| Overall length | 2,169 mm (85.4 inches) |
| Overall height | 1,171 mm (46.1 inches) |
| Seat height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 268.0 kg (590.9 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Small windscreen. |
| Factory warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Starter | Electric |
| Color options | Golden Blazed Green/Metallic Spark Black, Metallic Matte Carbon Gray/Golden Blazed Green |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.