Kawasaki Vulcan S - 2016 Specifications and Reviews
The 2016 Kawasaki Vulcan S is a middleweight custom cruiser powered by a 649cc parallel-twin engine producing 61 horsepower, designed for riders seeking an accessible entry point to cruiser styling without overwhelming power. Known for its comfortable riding position, manageable weight, and approachable performance, it suits new and returning riders who want classic cruiser aesthetics with modern reliability and fuel injection technology.
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2016 |
| Model | Kawasaki Vulcan S |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Ignition | TCBI with digital advance |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. DFI with two 38mm throttle bodies, with sub-throttles |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 83.0 x 60.0 mm (3.3 x 2.4 inches) |
| Compression | 10.8:1 |
| Torque | 63.00 Nm (6.4 kgf-m or 46.5 ft.lbs) @ 6600 Revolutions">RPM |
| Power | 61.00 Horsepower">HP (44.5 Kilowatt">kW)) @ 7500 Revolutions">RPM |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Capacity: | 649.00 ccm (39.60 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 250 mm (9.8 inches) |
| Rear brakes | Single disc. Single-piston caliper. |
| Front brakes diameter | 300 mm (11.8 inches) |
| Front brakes | Double disc. Two-piston calipers. |
| Rear tyre | 160/60-17 |
| Front tyre | 120/70-18 |
| Rear wheel travel | 81 mm (3.2 inches) |
| Rear Suspension | Lay-down offset rear shock with linkage and adjustable preload |
| Front wheel travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Trail | 119 mm (4.7 inches) |
| Rake (fork angle) | 31.0° |
| Frame type | Perimeter, high-tensile steel |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Wheelbase | 1,575 mm (62.0 inches) |
| Ground clearance | 130 mm (5.1 inches) |
| Overall width | 881 mm (34.7 inches) |
| Overall length | 2,311 mm (91.0 inches) |
| Overall height | 1,100 mm (43.3 inches) |
| Seat height | 705 mm (27.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 225.0 kg (496.0 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Limited power version of 35 kW available. |
| Factory warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Starter | Electric |
| Color options | Urban City White, Metallic Matte Carbon Gray |














Please Login or Register if you would like to leave a comment.