MT 07 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Yamaha MT-07 is a middleweight naked bike designed for riders seeking agile handling and accessible performance. Powered by a responsive 689cc parallel-twin engine producing 73.4 horsepower, it excels as an everyday sportbike for commuting and spirited riding. Known for its lightweight chassis, upright ergonomics, and value-for-money appeal, it remains a favorite among beginners and experienced riders alike.
2025
General information | |
| Color Options | ,Team Yamaha Blue, Ice Storm, Matte Charcoal Black |
| Price | US$ 8599. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Catalytic Converter, EU5 |
| Emission | 97.4 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.20 litres/100 km (23.8 km/l or 56.00 mpg) |
| Clutch | Wet, Multiple Disc |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | TCI |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Mikuni, 38 mm |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 80.0 x 68.6 mm (3.1 x 2.7 inches) |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Max Torque | 67.0 Nm (6.8 kgf-m or 49.4 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Capacity | 689.0 ccm (42.04 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 14.00 litres (3.70 US gallons) |
| Wheelbase | 1394 mm (54.9 inches) |
| Ground Clearance | 150 mm (5.9 inches) |
| Overall Width | 780 mm (30.7 inches) |
| Overall Length | 2065 mm (81.3 inches) |
| Overall Height | 1110 mm (43.7 inches) |
| Seat Height | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 182.8 kg (403.0 pounds) |
| | |
MT 07 dimensions and frame | |
| Seat | Dunlop Sportmax Q5A |
| Wheels | 10-spoke cast aluminum. Michelin Road 5 tyres |
| Rear Brakes | Single disc. Hydraulic single disc. ABS. |
| Brake Disc Diameter | 245 mm (9.6 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Hydraulic.4-piston calipers. ABS. |
| Rear Tyre | 180/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | KYB Single shock, adjustable preload and rebound damping |
| Front Wheel Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Front Suspension | 41mm KYB telescopic fork |
| Trail | 94 mm (3.7 inches) |
| Frame | Diamond |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Yamaha MT-07 discussion group or the general Yamaha discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Fork tube size | 41 mm (1.6 inches) |
| Tire pressure rear | 36 PSI (2.5 Bar or 250 kPa) |
| Tire pressure front | 33 PSI (2.3 Bar or 230 kPa) |
| Sprockets | 16/43 (front/rear) |
| Chain links | 108 |
| Chain size | 525 |
| Idle speed | 1200 +/- 100 RPM |
| Spark plugs | NGK LMAR8A-9 |
| Battery | YTZ10S |
| Coolant | 2.00 litres (0.53 US gallons) |
| Brake fluid | DOT 4 |
| Engine oil | SAE 10W-40 |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Lighting | LED lights |
| Instruments | 5 inch TFT colour display |
| Oil capacity | 3.00 litres (3.17 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 24.3° |
| Exhaust system | Integrated 2-into-1 exhaust pipes and muffler |
| Driveline | Constant mesh |
| Lubrication system | Wet sump |
| Power | 73.4 HP (53.6 kW)) @ 8750 RPM |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Year | 2025 |
| Motorcycle name | Yamaha MT-07 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.